Sněmovní komise si pozve šéfa ministerských analytiků kvůli Pandora Papers. Babiš ho zbaví mlčenlivosti

Sněmovní komise pro kontrolu Finančního analytického úřadu si pozve jeho šéfa Libora Kazdu. Předseda komise František Vácha (TOP 09) to potvrdil serveru iROZHLAS.cz. Premiér Andrej Babiš (ANO) následně uvedl, že ředitele zbaví mlčenlivosti. Poslanci budou chtít vědět, zda se Kazdův úřad v uplynulých letech zabýval transakcí na nákup francouzských nemovitostí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: ALEXANDROS MICHAILIDIS/Alamy Live News | Zdroj: Profimedia

„Na středu jsem svolal komisi a žádám pana premiéra o zbavení mlčenlivosti, aby nám vysvětlil okolnosti celé kauzy,“ řekl pro iROZHLAS.cz šéf komise František Vácha (TOP 09). Ředitele Finančního analytického úřadu může mlčenlivosti zprostit premiér nebo jím pověřený ministr. 

Babiš opět v hledáčku Černošic? Úřad by mohl kvůli Pandora Papers zkoumat jeho majetková přiznání

Číst článek

„Žádost jsme odeslali dnes (ve čtvrtek – pozn. red.) dopoledne,“ doplnil Vácha. Babiš následně pro iROZHLAS.cz potvrdil, že žádosti vyhoví. 

„Ano, pana ředitele Kazdu zbavím mlčenlivosti. Nechť to vyšetří,“ reagoval a doplnil, že si myslí, že pokud by se jednalo o podezřelou transakci, určitě by ji zachytil i Finanční analytický úřad.

Komise bude chtít po Kazdovi informace o tom, zda jeho úřad v minulosti podezřelou transakci premiéra prošetřoval a k jakému závěru došel. Podle webu Investigace.cz měl o Babišových nákupech vědět od roku 2016.

275 dotazů

Kazda v pondělí na přímý dotaz, zda Babišův obchod v té době řešili, odpověděl neurčitě: „Nemohu z důvodu povinnosti mlčenlivosti nijak odpovědět.“

Nemovitosti ve Francii i vstup do politiky. Čím si premiér Babiš v kauze Pandora Papers protiřečí?

Číst článek

Dále pak obecně uvedl, že se zahraničními finančně zpravodajskými agenturami běžně úřad komunikuje. V roce 2016 podle Kazdy přijal ze zahraničí 275 dotazů a 133 spontánních informací. „Výměna informací je individuální a vždy závisí na jednotlivém případě, jeho závažnosti či možnostech dané jednotky,“ doplnil.

Z uniklých dokumentů totiž vyplývá, že Finančně zpravodajská agentura z Britských Panenských ostrovů dostala od právní kanceláře zastupující Babiše tehdy hlášení o podezřelé aktivitě, uvedla Investigace.cz. A v kolonce „důvod“ bylo zaškrtnuto podvod.

Premiér ale tvrdí, že zákon neporušil a nákup francouzských nemovitostí přes řetězec offshorových firem není nelegální.

O stamilionové nákupy přes daňové ráje se zajímají také detektivové z protimafiánské centrály. „Národní centrála proti organizovanému zločinu bude ve věci konat, a to nejen ohledně premiéra České republiky, ale i všech občanů ČR, kteří jsou v takzvané kauze Pandora Papers uvedeni,“ sdělil serveru iROZHLAS.cz mluvčí Jaroslav Ibehej.

Zdislava Pokorná, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme