Finanční arbitr by mohl získat více pravomocí. Rozhodovat o tom bude vláda

Více pravomocí by mohl mít v budoucnu finanční arbitr. Rozhodovat o tom dnes budou ministři. Nově by například mohl arbitr rozhodovat i spory, které se týkají spotřebitelských úvěrů a kolektivního investování. Zatím totiž může posoudit jen ty spory, které se točí kolem převodů peněz a využívání elektronických platebních prostředků, hlavně pak karet.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko

Soudcovské kladívko | Foto: Comstock Images

Právě spotřebitelské úvěry patří do oblasti, na kterou si u arbitra lidé stěžují nejvíc. Řešit toho ale zatím mohl jen omezené množství. A proto by se měly pravomoci arbitra podle ministerstva financí rozšířit.

Arbitr by navíc mohl řešit i spory ohledně půjček, a to i v případě, že spotřebitel podepsal rozhodčí doložku. Na finančního arbitra se mohou lidé obracet od roku 2003 při podezření na ztrátu peněz u peněžních institucí.

Většinou lidé tuto možnost využijí až v momentě, kdy nejsou schopni dohodnout se s finančním ústavem sami. Jen loni dostal finanční arbitr 757 podnětů.

Doposud činnost finančního arbitra financuje Česká národní banka. Nově by měl ale peníze dostávat ze státního rozpočtu. Kvůli rozšíření agendy arbitra se totiž více než zdvojnásobí i rozpočet jeho kanceláře a potřebovat bude více zaměstnanců - podle návrhu místo šesti čtrnáct.

Náklady na činnost arbitra by tak stouply přibližně na 26 miliónů korun ročně, na další 2 miliony pak přijdou jednorázové výdaje spojené s rozšířením agendy.

Změnu ale také čekají sankce uložené finančním arbitrem. Ty by nově šly do státního rozpočtu a ne České národní bance.

Veronika Malá, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme