Finanční situace nemocnic se stále zhoršuje

Zadluženost řady nemocnic nadále roste. Finanční problémy řeší téměř dvě třetiny z nich. Podle Asociace českých a moravských nemocnic jejich dluhy už dosáhly celkem dvou miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: Armáda ČR

Asociace nemocnic tvrdí, že za to může jak zastaralý systém přerozdělování peněz ze zdravotního pojištění, tak minulé vedení ministerstva zdravotnictví. Jak dodává šéf ekonomického úseku asociace Josef Langer, výrazně totiž zvyšovalo platy zdravotníků - nemocnice na to ale neměly peníze.

"Dochází k dost velké platební neschopnosti, je to vlastně v důsledku těch chybných rozhodnutí ministerstva v oblasti neadekvátního nárůstu mzdových prostředků a malého přísunu zdrojů."

Ministerstvo zdravotnictví vidí řešení zadluženosti nemocnic v tom, že se zruší 20 tisíc přebytečných lůžek. Některé nemocnice by se tak přeměnily na zařízení pro chronicky nemocné, která u nás chybějí, říká šéfka resortu Marie Součková. "Chybí lůžka dlouhodobě nemocných a lůžka následné péče. Čili musíme změnit systém statutu nemocnic."

Podle Asociace nemocnic by se především měl změnit systém zdravotního pojištění, které teď podle ní hradí poskytování péče bez ohledu na kvalitu.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme