Šéf finanční správy Janeček končí. Podal žádost o odvolání z funkce

Ředitel finanční správy Martin Janeček ke konci roku skončí ve funkci. Podal žádost o odvolání ze služebního místa. Ve čtvrtek to oznámilo v tiskové zprávě Generální finanční ředitelství. Ministryně financí Alena Schillerová za ANO jeho žádost přijala. Janeček čelil kritice kvůli vyměřování zajišťovacích příkazů a postupu některých svých podřízených, kteří kvůli kontrole EET zjišťovali od novomanželů podrobnosti o svatebních hostinách.

Praha (Aktualizováno: 9:52 1. 11. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

Ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. | Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

„O tomto kroku jsem uvažoval několik měsíců. Jedná se o mé osobní rozhodnutí. Bližší důvody, které mě vedly k tomuto rozhodnutí, konkretizovat nebudu, pouze mohu potvrdit, že jich je více,“ uvedl k rozhodnutí Martin Janeček.

488 kontrol kvůli korunovým dluhopisům, trestní oznámení na Agrofert policie odložila

Číst článek

Ministryně financí Alena Schillerová jeho žádost o odvolání ze služebního místa k datu 27. prosince přijala.

„Rozhodnutí pana Janečka plně respektuji a chtěla bych mu poděkovat za práci, kterou v pozici generálního ředitele finanční správy vykonal,“ uvedla Schillerová.

Janečka by měla podle Lidových novin ke konci roku nahradit jeho dosavadní zástupkyně Tatjana Richterová.

„Na pozici, která bude po tomto termínu uvolněna, bude v následujících dnech vypsáno výběrové řízení. Nový generální ředitel GFŘ by měl být s ohledem na termíny dané zákonem o státní službě znám do konce roku,“ doplnil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Radiožurnál sháněl vyjádření také samotného Janečka, na telefonáty ale zatím nereagoval. Janeček ve finanční správě působil od roku 2003. Na post ředitele se dostal před čtyřmi lety za vlády Bohuslava Sobotky z ČSSD, kdy ministerstvo financí vedl nynější premiér a šéf ANO Andrej Babiš. 

Janečkova éra v čele finanční správy

Martin Janeček absolvoval ekonomiku a management na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, krátce po škole nastoupil v Budějovicích na finanční úřad. Do čela finanční správy přicházel jako expert na daňové podvody, zejména v oblasti daně z přidané hodnoty a praní špinavých peněz.

Finanční úřady chtějí po novomanželích detaily o svatební hostině. Kvůli hlášení EET

Číst článek

Za Janečkova působení byla zavedena řada nástrojů, od kterých si vláda slibovala zlepšení výběru daní, podle opozice ale zvýšila podnikatelům administrativu. Vedle EET jde třeba o kontrolní hlášení k dani z přidané hodnoty.

Finanční správa pod Janečkovým vedením čelila kritice kvůli údajnému nadužívání takzvaných zajišťovacích příkazů, kterými může blokovat majetek firem podezřelých z nezaplacení daně. Od usednutí Janečka do křesla generálního ředitele správy počet příkazů výrazně stoupl, z necelé pětistovky v roce 2013 na zhruba trojnásobek.

Kritiku nedávno vyvolal také postup Finančního úřadu pro Olomoucký kraj, který podle médií kvůli kontrole elektronické evidence tržeb vyzval k podání informací o svatební hostině téměř stovku novomanželů. Janeček kvůli tomu na olomouckém finančním úřadu nařídil kontrolu. Schillerová naznačila možnost personálních důsledků.

ako, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme