Finanční správa nakoupila mobily od podezřelé firmy. Nabídla nejnižší cenu, tvrdí

Generální finanční ředitelství nakoupilo předloni mobilní telefony od firmy, která údajně podváděla s DPH. Zjistily to Hospodářské noviny. Smlouvu na mobily za téměř dva miliony uzavřelo v době, kdy firmu už skoro rok kontrolovala finanční správa. Ředitelství se brání, že nabídka firmy byla nejnižší. Informace o kontrole pak prý nemohlo brát ve výběrovém řízení v potaz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České peníze (ilustrační foto)

České peníze (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Generální finanční ředitelství vedené Martinem Janečkem nakoupilo v roce 2015 mobilní telefony za 1,9 milionu korun od firmy 2P Commercial Agency. V té době u ní téměř rok probíhala daňová kontrola, píšou Hospodářské noviny.

Janečkův úřad nedbal podle na indicie, že jde o neseriózního partnera. Mezi vlastníky firmy totiž figurovali Rusové, Ukrajinci a korporace z daňových rájů.

Finanční ředitelství se brání tím, že firma 2P Commercial Agency splnila podmínky v tendru a vyhrála. „Nabídková cena společnosti 2P Commercial Agency byla nejnižší," uvedla pro Hospodářské noviny mluvčí Petra Petlachová. Zadavatel navíc podle ní neporušil žádný předpis, a nebyla ani na seznamu nespolehlivých plátců DPH.

Specializovaný finanční úřad přitom ve firmě 2P Commercial Agency prováděl v té době jedenáct měsíců daňovou kontrolu. Generální finanční ředitelství ale prý nemohlo brát tyto informace v potaz.

„U vlastních veřejných zakázek na dodávku zboží a služeb jsme v roli běžné firmy, nikoliv v roli správce daně. Nemůžeme tudíž využívat svých interních zdrojů pro prověření dodavatelů," řekla deníku Petlachová s tím, že správa může jako všichni ostatní vycházet jen z veřejných zdrojů.

Dodala také, že zákon o zadávání veřejných zakázek neobsahuje nic, co by umožnilo vyloučit uchazeče podezřelého ze zapojení do karuselového podvodu.

„Kdyby Generální finanční ředitelství postupovalo dostatečně obezřetně, jak to chce po všech podnikatelích, nemohlo by při takovém souhrnu rizikových faktorů kupní smlouvu uzavřít," upozornil daňový poradce David Hubal, který vystupuje za Unii daňových poplatníků.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme