Finanční správa přiznala odměny za přísnost. Berní úředníci si celkem přišli na 200 tisíc

Finanční správa připustila odměny za přísnost pro berní úředníky. Podle zjištění Hospodářských novin slibovala správa úředníkům odměny za to, když firmě doměřili vysokou daň. V předchozích dvou letech bylo na těchto odměnách vyplaceno kolem 200 tisíc korun. Podle expertů na daňové právo jde o nelegální postup.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odmítala, že by kontroloři daní dostávali odměny za přísnost. | Foto: Jan Handrejch / Právo | Zdroj: Profimedia

Hospodářské noviny na kauzu poprvé upozornily v říjnu 2017. Finanční správa tehdy připustila, že jsou berní úředníci motivováni odměnami, když firmě neuznají daňový odpočet na výzkum a vývoj a doměří jí vysokou daň. Následně to ale začala popírat – a spolu s ní i jí nadřízené ministerstvo financí.

Že k tomu opravdu tři roky docházelo, přiznala správa až nyní, když deník na základě zákona o svobodném přístupu k informacím získal dokumenty, které zmíněnou praxi dokazují.

Odměny za přísnost. Finanční správa vyplácí zaměstnancům stovky prémií za doměrky daní

Číst článek

„Lidé mají být motivováni jinak,“ uvedla pro Hospodářské noviny šéfka finanční správy Tatjana Richterová s tím, že se jí to „v každém případě nelíbí“. V lednu přitom ještě tvrdila, že k uvedenému odměňování za přísnost nedochází: „Když jsem o tom mluvila s kolegy z finančních úřadů, tak mi bylo sděleno, že nikdo z nich nevázal cílové odměny na dosažení doměrku.“

Podle Richterové bylo mezi lety 2016 až 2018 vyplaceno na těchto odměnách kolem 200 tisíc korun. Dodala, že uvedenou praxi už zastavila. Dříve přiznané prémie ale budou doplacené.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) praxi několikrát striktně odmítla. Na dotaz nyní odpověděla, že její původní prohlášení platí.

Interní sdělení a statistiky

Redakce deníku získala dokumenty, které definují takzvaný příslib cílových odměn. Interní sdělení podepsané tehdejších šéfem finanční správy Martinem Janečkem údajně popisuje postup, jak úředník získá odměnu, pokud doměří předem stanovenou daň.

V příslibu jedné konkrétní kontrolní odměny například stojí: „Cílová odměna bude přiznána zaměstnanci za podmínky, že částka vedoucí ke změně odpočtu bude rovna nebo vyšší než 12 milionů korun.“ Dotyčný pracovník mohl získat prémii až 25 tisíc korun.

Finanční správa změní způsob, jak vydávat zajišťovací příkazy. Důvodem jsou prohrané soudy s firmami

Číst článek

V únoru 2016 Janeček rozeslal dokument na krajská ředitelství. Podle Richterové ale bylo vypsání odměn dobrovolné a záleželo tedy přímo na vedení daného ředitelství, zda k podobné motivaci svých zaměstnanců přistoupí.

Deník se dostal také ke statistikám, které dosvědčují, že v Praze se odměny skutečně nevypisovaly. Naopak nejvíce, celkem 22, případů bylo v Jihočeském kraji.

Podle odborníků na daňové právo je vypisování podobných odměn v rozporu s pravidlem správného výběru daní – i se zákonem. „Podle mého názoru toto jednání naplňuje znaky trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby,“ popsal advokát Jiří Vaníček.

mkk, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme