Finanční správa odpouští prohřešky za kontrolní hlášení. Dosud prominula pokuty za 88 milionů

Finanční správa v souvislosti s kontrolním hlášením u DPH dosud podnikatelům prominula postihy za 88 milionů korun. Celkem za chybně či pozdně dodanou dokumentaci odpustila přes 3000 pokut. Pouze v jediném případě pak žádost o prominutí sankce zamítla. Vyplynulo to z údajů, které si server iROZHLAS.cz vyžádal od Generálního finančního ředitelství.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční správa v souvislosti s kontrolním hlášením DPH dosud podnikatelům prominula postihy za 88 milionů korun (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Když loni v červnu podnikatel Martin Vandas podával daňové přiznání k DPH, připojil k němu i kontrolní hlášení. To se však neodeslalo a za dva týdny ho na chybějící dokumentaci upozornil finanční úřad.

Finanční správa obstavila účty firmám, které nic neudělaly. Hrozí ji za to arbitráže

Číst článek

„Ta příloha se nenačetla a já si toho nevšiml. S paní z úřadu jsme ale komunikovali a kontrolní hlášení obratem zaslali. Ta paní nám tvrdila, že to bude v pohodě, že se ten systém se teprve zabíhá,“ popsal serveru iROZHLAS.cz Vandas.

Přesto mu za půl roku přišel výměr na 10 000 korun. „Zaplatili jsme to. Pak nám bylo řečeno, že si můžeme zažádat o prominutí. Aby se nám ale peníze za pokutu vrátili, museli jsme nejdřív zaplatit správní poplatek tisíc korun,“ doplnil podnikatel, na jehož příběh upozornil server Echo24.

Pokutu od finanční správy dostala také podnikatelka Markéta M. z Plzně. Kontrolní hlášení DPH nepodala včas, reagovala až na výzvu finančního úřadu zaslanou do datové schránky, jak popsala serveru iROZHLAS.cz. I jí úřady pokutu nakonec odpustily.

„Byla nám vyměřena pokuta ve výši 10 000 Kč. Po asi třech týdnech od podání žádosti o prominutí jsme dostali vyrozumění, že pokuta byla prominuta,“ uvedla.

Prominuty tisíce pokut

Celkem Finanční správa doteď odpustila 3304 pokut (údaje platné k 7. srpnu 2017 – pozn. red.), z toho v 366 případech postih prominula jen částečně. Celkem se tak podnikatelům vrátilo 88 milionů korun.

Dosud finanční úřady rozdaly v souvislosti s kontrolním hlášením téměř 15 000 pokut:

  • pokuta 10 000 Kč za pozdní podání v 3191 případech za celkem 32 milionů korun
  • pokuta 30 000 Kč za chybné podání v 4553 případech za celkem 136,6 milionu korun
  • pokuta 50 000 Kč za nepodání v 7033 případech za celkem 351,65 milionu korun

Nástroj exministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO pro boj s daňovými úniky platí pro podnikatele od ledna loňského roku. Kontrolní hlášení tak musí podávat každý měsíc.

Loni v červenci si pak poprvé mohli zažádat o prominutí pokuty. Úřady jim však vyhověly jen v případě nepříznivého zdravotního stavu nebo živelní pohromy. Do letošního března tak podle serveru Podnikatel bylo z několika tisíc pokut odpuštěny jen čtyři, a to za celkem 131 tisíc korun.

Letos v dubnu po protestech podnikatelů i části politické reprezentace ministerstvo financí pravidla zmírnilo.

Náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Do března tohoto roku to bylo zcela neadekvátní, sice existovala možnost pokuty za drobné prohřešky kontrolního hlášení prominout, ale kritéria tzv. pokynu (finanční správy) byla nastavena tak přísně, že to šlo ve skutečnosti jen velmi těžko," řekl serveru iROZHLAS.cz předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

„Pokyn je ale upraven a od té doby skutečně finanční správa promíjí pokuty za drobné prohřešky poměrně hojně,“ doplnil.

Nyní podnikatelé, kteří dostali pokutu za kontrolní hlášení v roce 2016, tak mohou požádat o prominutí dvou pokut, za rok 2017 pak o jednu pokutu, a to bez ohledu na důvod pochybení.

Úřady mohou prominout také pokutu 50 000 korun, když se plátce opozdí s reakcí na výzvu k podání kontrolního hlášení maximálně o pět dní. Obdobně to platí také u pokuty za chybné podání. Úřady ji odpustí, pokud bude plátce reagovat na výzvu k odstranění nesrovnalostí nejdéle pět dnů po zákonném termínu.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme