Opavská firma FAU zbavila mlčenlivosti finanční správu i Babiše. Provokace, reagoval šéf hnutí ANO

Opavská firma FAU zprostila prostřednictvím svého advokáta Alfréda Šrámka mlčenlivosti finanční správu, která čelí podezření, že firmu chtěla účelově zlikvidovat. Správa tak může zveřejnit podrobnosti k případu a ke svým krokům. Firma loni skončila v insolvenci a později v konkurzu. Existuje podezření, že finanční správa jednala na pokyn bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO), který to ale odmítá.

Praha (Aktualizováno: 18:41 29. 8. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel finanční správy Martin Janeček

Generální ředitel finanční správy Martin Janeček | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Profimedia

Šrámek v úterý zaslal médiím dokumenty, ve kterých jej insolvenční správce Lukáš Zrůst zprostil mlčenlivosti vůči médiím. Zároveň jej pověřil, aby v této věci mlčenlivosti zprostil finanční i celní správu, ministerstvo financí i samotného Babiše. Důvodem tohoto kroku je podle něj ochrana práv a dobrého obchodního jména společnosti FAU. Informace, které se objevují v médiích, označil za lživé. Jednatel společnosti Vojtěch Csabi už dříve řekl, že postup státu považuje za šikanu.

Nová nahrávka Babiše může ukazovat na porušení mlčenlivosti, říká bývalý ředitel finanční správy

Číst článek

„S ohledem na skutečnosti, které včera (v pondělí) padly v médiích zejména z úst pana Babiše, se k nim chceme vyjádřit. Chtěli bychom, aby finanční správa přesně specifikovala, jakým způsobem postupovala, protože informace, které podává do médií, jsou z našeho pohledu nepravdivé a lživé,“ řekl dříve Radiožurnálu advokát FAU Alfred Šrámek. 

Firma FAU vlastní v areálu přerovské společnosti Precheza z holdingu Agrofert sklad pohonných hmot. Firma se po zásahu Finanční správy dostala do insolvence loni v říjnu, o dva měsíce později ji soud poslal do konkurzu. Na internetu se v posledních dnech objevila nahrávka, na které předseda hnutí ANO a bývalý majitel Agrofertu Babiš o firmě FAU hovoří. Babiš v pondělí odmítl, že by v době svého působení na ministerstvu finanční a celní správu zneužíval a úkoloval.

Reakce Andreje Babiše

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš považuje to, že společnost FAU vedle finanční i celní správy či ministerstva financí zprostila mlčenlivosti i jeho samotného, za provokaci. V úterý řekl, že je ale rád, že bude mít finanční správa možnost hájit svůj postup.

Bývalý ministr financí Babiš v úterý v reakci na krok firmy uvedl, že považuje zproštění své osoby mlčenlivosti za nesmysl. „Já už nejsem ministr a nikdy jsem nebyl šéf finanční správy. Já s tím nemám nic společného, to je zase nějaká provokace,“ řekl.

FAU vede 12 sporů proti Finanční a Celní správě

Soud podle dřívějších informací postup daňové správy označil za nezákonný a zajišťovací příkazy zrušil. Finanční správa v této souvislosti v úterý uvedla, že Krajský soud v Ostravě nezpochybnil nárok Finanční správy na doměřenou daň či její postup, ale pouze se neztotožnil s tím, jak by měla společnost ručit za svého dodavatele.

„V současné době vede FAU dvanáct soudních sporů proti orgánům Finanční a Celní správy České republiky. Tvrdíme, že České republice na daních nedluží společnost ani nedlužila žádné finanční prostředky. Ve dvou případech bylo Krajským soudem v Ostravě již rozhodnuto ve prospěch FAU,“ řekl Šrámek. Dodal, že v obou případech Finanční ředitelství a Generální ředitelství cel podaly kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. „V ostatních desíti sporech doposud nebylo rozhodnuto ani v prvním stupni,“ řekl právník FAU.

Předpokládá, že pokud firma uspěje, bude po České republice požadovat náhradu škody. „Jádrem polemiky mezi soudem a Finanční správou je velmi specifická situace souběhu doměření daně a současného vzniku ručitelského závazku společnosti, který však není výslovně zákonem upraven,“ uvedla správa ve svém úterním vyjádření. Podle ní je tak nezbytné, aby se k danému případu vyjádřil Nejvyšší správní soud.

'FAU Přerov je jen špička ledovce. Náhrady škod zaplatíme všichni.' Politici reagují na nahrávku s Babišem

Číst článek

Správa v úterý zároveň uvedla, že měla důvodné podezření z vědomého zapojení společnosti FAU do karuselového podvodu a že rozkryla rozsáhlý podvodný řetězec, ve kterém nebyla u několika firem placena DPH a zároveň byl podvodně vylákán nárok na odpočet DPH. „Současně bylo prokázáno, že společnost FAU v tomto podvodném řetězci kontrolovala přepravu zboží a finanční toky za dodané zboží,“ uvedla správa.

Skupina Šuman zveřejnila další nahrávku

Andrej Babiš v rozhovoru pro server iHNED.cz odmítl, že by „ústně či písemně úkoloval finanční či celní správu“. „Předpokládám, že finanční a celní správa měla vážné důvody, když tato firma dluží státu tak obrovské peníze,“ dodal.

Na twitterovém účtu s názvem Skupina Šuman byla v neděli zveřejněna nahrávka, ze které zní hlas Andreje Babiše (ANO). Ten na ní mimo jiné pronáší větu, že „naši klekli na tu FAU Přerov“.

Podle ČTK premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) trvá na tom, aby ministr financí Ivan Pilný (ANO) postup finanční správy prověřil. Prověrka ukázat, zda ze strany ministerstva financí i daňové správy bylo vše standardní, reakci ministra premiér očekává do 30 dnů.

Andrea Kubová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme