Finanční stropy pro volební kampaně podporuje i opozice

Finanční stropy pro volební kampaně politických stran by mohly být zavedeny už v letošních krajských volbách. Prohlásil to premiér Petr Nečas s tím, že pro prezidentskou přímou volbu by zastropování kampaní mělo platit určitě. S limity na kampaně souhlasí i opoziční ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Padesátikoruny | Foto: Tomáš Adamec

„Já se k němu (zastropování, pozn. red.) kloním, ale musíme skutečně vychytat i mnoho chyb, kde je možné to různými fintami a podvůdky obcházet," řekl dnes premiér a pokračoval:

„Budeme-li úspěšní a myslím si, že tady jasná naděje je, tak bych nevylučoval možná už podzimní volby do krajů. A jsem si docela jistý, že chceme-li mít efektivní a průhlednou přímou prezidentskou volbu, že už určitě musí být dohoda na prezidentské volbě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl komentátor ČRo 6 Petr Hartman

Nečas ale požaduje, aby zavedení finančních limitů nebylo možné obejít například vykázáním velkých slev na bilboardy a inzeráty. Vedle finančních stropů je nutné zavést další opatření i podle vicepremiérky Karolíny Peake z Věcí veřejných.

„Jakékoliv zastropování může fungovat pouze v případě, že zároveň máme transparentní účty pro financování kampaní a další opatření kontrolovatelná veřejností. Jinak to bude pouze číslo, které se budou politické strany snažit obcházet. I třeba cestou slev na reklamy na billboardy. My navrhujeme, aby sleva byla započítávána jako dar právě proto, aby se v účetnictví ukazovala,“ uvedla Peake.

Pro zavedení finančních stropů je podle předsedy Bohuslava Sobotky i opoziční ČSSD. „Určitě bychom chtěli, aby se legislativa týkala už podzimních voleb. Nepochybně se budeme snažit, aby se zpřísnění týkalo také pravidel pro vedení prezidentské kampaně. Čím dříve tyto zákony a omezení budou schváleny, tím lépe. Je také velmi důležité, aby se například zakázalo financování politických kampaní firmami."

Důležitá je hlavně průhlednost financování politických stran

Na konkrétní podobě finančních limitů na volební kampaně se ale prozatím vládní koalice nedohodla. Podle komentátora Českého rozhlasu 6 Petra Hartmana je přesto reálné, že se vládní strany s opozicí shodnou. V Senátu už je totiž návrh ČSSD, a tak by to politici mohli do podzimních krajských voleb stihnout.

Samotné stropy ale podle Hartmana nestačí. Musí prý existovat kontrola dodržování pravidel, ale hlavně musí být jasné, kde strany peníze shánějí, protože samotné limity lze obejít.

„Provoz politických stran je čím dál tím nákladnější. Nemyslím běžný chod, ale nejrůznější předvolební kampaně, do kterých investují některé strany desítky, stovky milionů korun. Pochopitelně na to nestačí příspěvky, které dostávají od státu. Musí shánět sponzorské peníze a z nejrůznějších korupčních afér jsou náznaky, že někdy mohou být kampaně nebo provoz politických stran financovány také z nelegálních peněz, ať už je to z veřejných zakázek nebo podobně,“ vysvětlil Hartman.

K nápadu na zastropování prostředků pro volební kampaně prý vedlo chování ČSSD před parlamentními volbami. „Vyčíslené náklady udávané stranou neodpovídaly běžným cenám a zvyklostem, alespoň podle odborníků, kteří se v tom prostředí pohybují. Sociální demokracie to zdůvodňovala tím, že jí byly poskytnuty výrazné slevy, které mohly jít až do 90 procent, což je velmi neobvyklé,“ doplnil komentátor.

Petr Hartman, Lucie Husárová 1, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme