Liberec zaplatí za chyby v organizaci lyžařského šampionátu 14,2 milionu, původně to měla být miliarda

Liberec za pochybení v souvislosti s mistrovstvím světa v klasickém lyžování v roce 2009 zaplatí státu 14,2 milionu korun. Finanční úřad po Liberci kvůli dotačním chybám původně žádal miliardu korun, řekl ve středu novinářům primátor Jaroslav Zámečník (SLK).

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční úřad | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Výsledkem je, že po deseti letech vyjednávání a prokazování všech věcí, se snížila jednomiliardová vratka na 37 milionů korun, což je ohromný úspěch. A nakonec ještě za poslední rok z 37 milionů na 14,2 milionu korun. To už je částka, kterou bude město muset zaplatit,“ uvedl Zámečník. Podle něj je to konečné rozhodnutí.

V Liberci museli evakuovat ubytovnu, hrozí jí zřícení. Majitel pochybení odmítá

Číst článek

Pokuta souvisí s kontrolou 35 zakázek, kterou před lety dělal Nejvyšší kontrolní úřad. „Týkalo se to areálu Vesce, skokanských můstků, výstavby bytů v Zeleném Údolí a dalších. A ve všech 35 akcích shledal (Nejvyšší kontrolní úřad), že podmínky dotací nebyly zcela přesně naplněny,“ uvedl primátor.

Chyby se Liberec například dopustil při žádání o dotaci na výstavbu parkovacího domu na Ještědu. „Tehdy si město požádalo o velké parkoviště, které mělo mít 8000 metrů čtverečních. Z nějakých důvodů, které dnes už nerozklíčujeme, se postavilo parkoviště, sice dvoupatrové, které ale zabíralo plochu 2680 metrů čtvrtečních,“ uvedl náměstek primátora Jiří Šolc (SLK).

Sankce antimonopolního úřadu

V souvislosti s mistrovstvím světa v klasickém lyžování, které se konalo od 18. února do 1. března 2009, Liberec dostal pokut více. Už dříve muselo město zaplatit finančnímu úřadu 3,16 milionu korun kvůli chybám při výstavbě bytů pro šampionát. V tomto případě městu hrozila sankce až 400 milionů korun.

Transparency International neuspěla v boji proti poplatku za podnět k antimonopolnímu úřadu

Číst článek

S městem vedl sedm řízení i antimonopolní úřad. Pochybení původně našel v šesti z nich, dohromady šlo o 72 zakázek a celková pokuta byla 6,55 milionu korun. Soud však většinu těchto pokut zrušil a některé případy vrátil antimonopolnímu úřadu. Na pokutách v řízení s antimonopolním úřadem nakonec zaplatil Liberec 110 tisíc korun.

Z veřejných zdrojů šly na uspořádání světového šampionátu před deseti lety a vybudování sportovišť přes dvě miliardy korun. Ze státního rozpočtu se jednalo o téměř 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal 165 milionů. Organizační výbor hospodařil s rozpočtem přes 632 milionů korun. Šampionát ale zejména kvůli nízké návštěvnosti skončil s dluhy, které firmy vymáhají u soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme