Financování KDU-ČSL je transparentní, říká šéf lidovců k darům od podnikatele Sekyry

Podnikatel Luděk Sekyra je podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka transparentní sponzor strany. Bělobrádek tak reagoval na výrok šéfa hnutí ANO Andreje Babiše pro deník Právo, který řekl, že nad financováním KDU-ČSL visí otazníky. Developer Sekyra se přátelil se zavražděným kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební Speciál Martina Veselovského s lídry osmi stran a hnutí, Pavel Bělobrádek | Foto: Filip Jandourek

Sekyra straně věnoval peníze i loni a předloni. Podle výročních finančních zpráv, které lze najít na stránkách KDU, to v roce 2011 bylo 100 tisíc korun a loni 650 tisíc korun.

„Letos to bylo v řádech milionů korun. Něco dal na transparentní účet, něco, jak jsem byl upozorněn, šlo i na náš běžný účet. Takže všechno je dohledatelné a transparentní,“ poznamenal Bělobrádek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes byl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Sekyrův přítel František Mrázek byl považován za mozek finanční skupiny, která kontrolovala potravinářský kolos Setuza. Skupina firmu získala v roce 2000 za nejasných okolností po pádu Investiční a poštovní banky. O Setuzu měl zájem i Andrej Babiš.

Kromě svých podnikatelských aktivit byl Mrázek známý také kvůli kontaktům na politiky, s nimiž se netajil. V lednu roku 2006 byl zavražděn. I Sekyra má vazby na politiky. Asi nejvíce bylo v minulosti jeho jméno spojováno s bývalým poslancem za ODS a ministrem vnitra Ivanem Langerem.

Babiš v rozhovoru pro Právo zmínil sponzorství Sekyry v souvislosti s tím, že někteří lidovci mají problém s jeho lustračním osvědčením. Bělobrádek to považuje za účelový výpad.

„Chápu, on je nervózní, že i někteří lidé v jeho klubu začínají říkat, že mají problém s jeho lustračním osvědčením. Ale nevím, proč říká takové nesmysly, že nemáme v pořádku naše účetnictví. To je v naprostém pořádku, a myslím si, že to spíš svědčí o tom, že pan Babiš je v úzkých a hledá si nějakou záminku,“ řekl Bělobrádek ve vysílání Českého rozhlasu.

Sobotka věří v koalici s lidovci

Jiskření mezi ANO a lidovci může negativně ovlivnit vyjednávání o budoucí koalici ČSSD, ANO, KDU-ČSL.

ANO začalo vyjednávat o možné koalici i s hnutím Úsvit Tomia Okamury. „My jsme se potkali, dali nám návrh zákona o referendu, na to se naši experti dívají a budeme o tom jednat,“ uvedl Andrej Babiš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Květa Moravcová

Podle Bělobrádka takový postup není nic překvapivého a odpovídá to povolební matematice.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zatím v koalici s lidovci věří. „Jsem zatím optimista. Domnívám se, že na tomto půdorysu bychom mohli dosáhnout solidní dohody a vytvořit vládu, která bude stabilní a užitečná pro občany České republiky,“ řekl Sobotka.

Přesto dál trvají některé programové rozpory. K otázce církevních restitucí Bělobrádek zopakoval, že pro KDU-ČSL je to uzavřená věc. Případnou revizi, kterou požaduje ČSSD, by musely odsouhlasit církve.

„Rozhodně nejsme ochotni vytvářet na církve a náboženské společnosti jakýkoli nátlak a nebo to měnit bez nějaké konzultace, respektive souhlasu s nimi,“ podotkl Bělobrádek.

Vojtěch Kouřímský, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme