Financování stran pohlídá nový úřad, údaje budou i na internetu

Na politické strany bude dohlížet nový úřad, který má kontrolovat především jejich financování. Dohodl se na tom včera vládní protikorupční výbor s tím, že zákon se projedná do konce května a platit by měl od roku 2013.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

české peníze, bankovky | Foto: Eva Odstrčilová

„Bude zřízen nezávislý orgán, který bude dohlížet na financování politických stran. Já sama jsem příznivcem zřízení úplně nového úřadu, který bude moci dávat pokuty, pozastavovat státní příspěvky, bude mít skutečně zuby a bude moci ukládat sankce,“ popisuje vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake, která zdůrazňuje nezávislost nového úřadu.

„Úřad musí být co nejvíce nezávislý na politických stranách. Není možné, aby dále přetrvávala současná praxe, kdy strany kontrolují samy sebe v rámci Poslanecké sněmovny,“ dodává Peake.

Ministerstvo vnitra, které má zákon připravit, navrhuje, aby šéfa úřadu jmenoval na pět let prezident na návrh Senátu. Jak pro členy vedení úřadu, tak pro inspektory má podle Peake platit jakási konkurenční doložka, že v posledních pěti až deseti letech nebyli politicky exponovanými osobami.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kontrole financování politických stran diskutovali na Rádiu Česko vicepremiérka Karolína Peake a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Zákon o veřejném dohledu nad financováním politických stran a politických hnutí může být podle neziskové organizace Transparency International důležitým nástrojem na potírání korupce. Podle zástupců organizace by ale mohl být mnohem přísnější, než je dosud existující návrh.

„Stále ještě vedeme debatu, jakou podobu má tato instituce mít. Jestli se bude jednat o státní úřad, nebo o jinou instituci. ODS stále prosazuje variantu kontroly politických stran subjektem, který by měl nestátní charakter a na kterém by se podílely neziskové organizace,“ říká ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

Podle něj by pak byla kontrola stran nezávislejší a levnější. V případě státního úřadu by náklady podle Pospíšila dosáhly desítek milionů korun.

Ministr spravedlnosti je skeptický i k tomu, že se podaří zajistit nezávislost na politických stranách. Podle jedné z variant má být šéf úřadu jmenován na návrh Senátu prezidentem: „Jen obtížně se zabrání tomu, aby nebyl vybrán exponent politických stran.“

„Bude nutné, aby byla šance ukládat politickým stranám sankce. Ale nejdůležitější je, aby zde byla zákonná povinnost většinu informací o financování stran zveřejňovat na internetu. Považujeme za velký problém, že zde probíhají volební kampaně, které politická strana označí, že stojí několik desítek milionů korun a pak se ukáže, že to byl desetinásobek,“ připomíná Pospíšil.

Václav Pešička, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme