Fipronil: ze sedmi tun kontaminovaných potravin se stáhlo zatím 250 kilogramů

Z více než sedmi tun vaječných výrobků kontaminovaných jedovatým insekticidem fipronilem se povedlo stáhnout z trhu zatím 250 kilogramů. Z 300 000 vajec pak 98 kilogramů, informoval Petr Majer ze Státní veterinární správy. Množství závadné látky v nich ale podle něj bylo malé.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vejce (Ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Společnost Zeelandia stáhla zhruba 250 kg vaječných výrobků, které obdržela na začátku srpna od německého distributora. Výrobky dříve distribuovala více než 130 provozovatelům, šlo o hotely, restaurace, pekárny, cukrárny a jídelny. Co se povedlo stáhnout, pošle nazpět do Německa, sdělil Majer. Stát o možné kontaminaci informoval 6. září, což bylo po době minimální trvanlivosti některých z posléze stahovaných výrobků nebo těsně před jejím vypršením.

Společnost Papei z koncernu Agrofert pak podle Majera stáhla 98 kilogramů vařených loupaných vajec ze Slovenska. „Tyto produkty se budou likvidovat v asanačním podniku v České republice. Definitivní informace, zda a kolik se podařilo stáhnout z českého trhu, zatím nemáme," dodal mluvčí.

Do Česka dorazilo několik tun výrobků kontaminovaných fipronilem. Úřady po nich pátrají

Číst článek

Podle něj bylo množství insekticidu v potravinách podle údajů zadaných v evropském systému varování malé. „Aby došlo k přímému ohrožení zdraví spotřebitelů, bylo by nutné najednou spotřebovat takové množství potraviny, které je nereálné takto zkonzumovat," dodal.

Hrozí lidem nebezpečí kvůli fipronilu?

Za den byste museli sníst zhruba 10 kg míchaných vajec, 30 kg dortového korpusu, 1500 koblih, 500 kilogramů bramborových knedlíků nebo 470 kilogramů těstovin (z webu společnosti Zeelandia).

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Stát na začátku září rozšířil povinné kontroly dovezených vajec a vaječných výrobků na insekticid fipronil ze všech členských států Evropské unie. Dříve museli dovozci testovat pouze vejce z Nizozemska a Belgie. Do obdržení výsledků osvědčujících nezávadnost nesmí obchodníci uvolnit vejce na trh. Za nedodržení nové povinnosti hrozí až dvoumilionová pokuta.

Skandál vypukl v srpnu, kdy se na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu objevily miliony vajec obsahujících jedovatý fipronil. V souvislosti s kauzou provedly úřady razie v několika zemích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme