Firemní dress code platí i ve vedrech. V letním oblečení nesmí do práce až třetina zaměstnanců

V tropickém počasí, které v posledních dnech panuje v Česku, je sice lepší vyrazit k vodě, volno kvůli vedru však firmy svým zaměstnancům nerozdávají. Řada společností navíc trvá na klasickém dress codu. I v těchto dnech proto v ulicích potkáte dámy v lodičkách a kostýmku nebo muže v obleku s kravatou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pánský oblek (ilustr. obr.)

Pánský oblek (ilustr. obr.) | Foto: Paul Goyette, licence Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 2.0 Generic

Povinný styl oblékání svým zaměstnancům předepisuje 42 procent českých firem. Výkyvy počasí přitom nezohledňují více než tři čtvrtiny z nich, jak zjistil loňský průzkum portálu jobs.cz.

Přísná pravidla platí zejména v bankách, zaměstnanci se s nimi seznamují hned po nástupu. I v tom nejteplejším počasí tam platí zákaz šatů s tenkými ramínky pro dámy nebo otevřené obuvi pro manažery.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo musí nesmí do práce v letním oblečení, zjišťovala redaktorka ČRo Eva Rajlichová.

„Pracovníci poboček, kteří se setkávají s klienty, musí dodržovat byznys oblečení,“ vysvětluje Pavla Hávová z ČSOB.

Formální oblečení bez ohledu na aktuální počasí nebo mimořádné události musí nositi i politici. Například senátorům situaci trochu ulehčuje to, že jejich jednací sál je klimatizovaný. Ostatní zaměstnanci pak podle tiskové tajemnice senátu Evy Davidové nejsou etiketou oblékání vázaní tak přísně.

„Co se týče zaměstnanců, kteří se neúčastní schůze, tam můžeme být o něco benevolentnější. Pokud nemají domluvené nějaké schůzky, nestýkají se s veřejností, tak mohou přijít třeba v kraťasech,“ říká Davidová.

Stejný přístup má celá řada velkých společností, kde se manažeři a manažerky musí oblékat do kostýmků a obleků celoročně a úlevy se týkají spíš řadových zaměstnanců, kterým ale zase situaci leckde ztěžují pracovní pomůcky. Používat je musí i v těch největších vedrech, potvrzuje mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

„Pokud jde o lidi v provozech nebo kteří se starají o distribuční zařízení, tak u nich nejde až tak o dress code, ale o ochranné pracovní pomůcky, a ty samozřejmě musí mít i v těchto horkých dnech,“ upozorňuje Kříž.

Bez ohledu na počasí by lidé měli svůj oděv přizpůsobit nejen firemní kultuře, ale i tomu, že jde vlastně o svého druhu vizitku. Za jeden z největších přešlapů považují vizážisté ponožky v sandálech, tolik rozšířené v České republice, a u žen pak spodní prádlo vykukující z bokových kalhot.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme