Firemní školky by mohly spadat do sítě běžných mateřských škol

Už prvního září nebo nejpozději na začátku příštího roku by se firemní školky mohly zařadit k běžným mateřským školám. Pod křídlo si je chce vzít ministerstvo školství a plánuje přispívat jim šedesáti procenty na provoz. Plán vznikl v rámci meziresortní skupiny inicionvané ministrem školství Josefem Dobešem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zápis dětí do mateřské školy Jaselská - sídliště v Mnichově Hradišti | Foto: Jana Huzilová

„Ministerstvo školství by ve svých úsporách tím, jak efektivizuje celý úřad a zeštíhluje sítě škol, našlo na to, aby jim zaplatilo 60 procent normativu na dítě. Na druhou stranu tam dáme jasné podmínky: pedagogičtí pracovníci, hygienické podmínky a kontrola České školní inspekce. Firemní školky musí mít také požadovaný standart – rámcový vzdělávací program,“ potvrdil zprávu Radiožurnálu Dobeš.

Firemní školky se tedy budou řídit stejnými pravidly jako školky běžné. Aby úřad firemní školku zařadil do sítě mateřských škol, bude muset mimo jiné disponovat kvalifikovanými pedagogy nebo nově předložit výpis z rejstříku trestů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Klára Bílá informuje o plánu ministerstva školství podpořit vznik firemních školek

Navíc by podle ministra Dobeše mohly firemní školky vyřešit problém s péčí o děti mladší tří let. „Oni jsou schopni reagovat na současný problém, tedy přijímat děti mladší tří let. V mateřských školkách máme sice 25 procent mladších dětí, ale ještě stále nejsme připraveni reagovat na děti dvouleté, protože je to trochu jiný problém než pedagogicko-výchovný,“ vysvětlil Dobeš.

Markéta Hlavicová ze sdružení Firemní školky a členka meziresortní skupiny krok vítá. Uvedla, že pokud firemní zařízení dostanou peníze právě i na dvouleté děti, může to být jedním z řešení problému.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr školství Josef Dobeš a Terezie Pemová ze sdružení Hyperaktivita byli hosty Jana Bumby v Ozvěnách dne

„Ve chvíli, kdy bude poskytnuta dotace ze strany ministerstva školství, bude to pro spoustu firem motivace a postrčení k tomu, aby padlo to ano u těch, které se rozhodují,“ dodala.

Pokud plán podpoří koalice, mohly by firemní školky získat podporu a fungovat už letos v září, nejpozději od ledna příštího roku. Ministr Dobeš ale plánuje, že by se systém mohl ještě zařadit do připravované novely školského zákona. Počítá tedy spíše se zářijovým termínem.

Je třeba pracovat na dalších opatřeních pro rodiče

Terezie Pemová ze sdružení Hyperaktivita nepovažuji zprávu z ministerstva školství za převratnou. „Pokud školky splňují veškeré předpoklady, ať už firemní, církevní nebo soukromoprávní, mohou žádat o dotaci už nyní. Firemní školky však někdy na všechny požadavky pro zapsání do rejstříku nedosáhnou,“ upozorňuje.

Přestože všechny projekty firemních školek, které jejich sdružení má, kladou na první místo kvalitu péče o děti, nemohou mnohdy splnit všechny podmínky. Jako příklad uvádí firmy, které chtějí zřídit zařízení pro čtyři, pět dětí a nemají tak vypracovaný systém jako velké školky.

„Je nutné vymezit jasnější pravidla, co to firemní školky jsou. Navíc by měly být firemní školky zařazeny do širšího plánu opatření pro rodiče a jejich návrat do zaměstnání, jako jsou například zkrácené úvazky. Moc si neumím představit, že maminka, která chce dát dítě ve věku dvou, dvou a půl let do školky, předpokládá, že tam dítě bude osm hodin denně. Chce třeba pracovat na kratší úvazek a firemní školku využívat třeba dvakrát v týdnu,“ říká Pemová.

Proto vítá meziresortní složení komise, která může díky tomu pracovat na všech potřebných opatřeních včetně například daňových úlev.

Lucie Maňourová, Klára Bílá, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme