,Rozhodují to lidé.‘ Úřad vyšel vstříc firmě zasažené koronavirem, hned jí ale peníze zase strhl

Podnikatele zasáhla tvrdá opatření proti šíření koronaviru. Mezi postiženými je i pražská firma provozující obchody s francouzskou módou. Kvůli problémům požádala v dubnu finanční úřad o odložení platby daně a úřad jí vyhověl – splatnost posunul o pět měsíců. Potřebné finanční prostředky jí ale následně strhl z přeplatku jiné daně. V případě postižených firem se přitom finanční správa „snaží přeplatek na nedoplatek nepřevádět“.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Od 12. března jsme zpracovali 6349 žádostí o odklad s placením daně z přidané hodnoty,“ napsala serveru iROZHLAS.cz Klára Křehlová z tiskového oddělení Generálního finančního  ředitelství. V souvislosti s koronavirem dostává nové a nové žádosti o odložení platby daně. 

Velké části žadatelů už úřad vyhověl. „Rozhodli jsme o posečkání splátky daně ve výši přesahující pět miliard korun,“ popisuje Křehlová. Ta redakci napsala, že liberalizační balíček poskytuje firmám „možnost požádat o bezúročný odklad splatnosti jakékoliv daně“. Podmínkou však je, že firmám musel jejich placení zkomplikovat koronavirus. 

Přesně to je případ pražského dovozce módního oblečení. Jeho podnikání se v březnu kvůli koronaviru v podstatě zastavilo a firma neměla žádné tržby. Požádala proto o odložení březnové platby daně z přidané hodnoty a finanční úřad jí vyhověl s tím, že daň může zaplatit až v září.

‚Chová se jak zvíře, ale něco dělá.‘ Jak hodnotí Řeporyjští svého starostu, který vyhlásil válku Rusku?

Číst článek

Společnost ale v květnu odevzdala daňové přiznání za uplynulý rok a úřad jí měl vrátit přeplatek daně z příjmu ve výší 680 tisíc korun. Správce jí ale odečetl zmíněný březnový nedoplatek, který činil necelých 219 tisíc korun. 

„Přeplatek na dani z příjmů byl převeden na úhradu posečkaného nedoplatku ve výši 218 246 korun na dani z přidané hodnoty,“ napsal firmě úřad ve vyrozumění o provedení přeplatku, které má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Koaliční rada schválila na návrh ministryně Schillerové nižší, pětiprocentní sazbu digitální daně

Číst článek

Firma, která funguje od roku 1993, počítala s tím, že bude mít k dispozici finanční prostředky na řešení krizové situace. Žádné jiné nedoplatky nemá a daně řádně platí. Na dotazy, proč finanční úřad zvolil tento postup a zda se jedná jen o nedopatření, však úřad nereagoval. „O konkrétních firmách se s vámi nemůžu bavit,“ řekla redakci Daniela Milenínská z finančního úřadu na Praze 2. 

Na odečet nedoplatku má finanční správa právo. V případech, kdy firmy poškodil koronavirus by ale měla být situace jiná. V takovém případě se podle dokumentu, který redakci poskytla Miroslava Bardonková z kanceláře finančního úřadu pro hlavní město Prahu, se správa snaží „žádosti o posečkání pokud možno vyhovět“ a „nepřevádět přeplatek na nedoplatek“.

Vladimíra Přibylová z Komory certifikovaných účetních upozorňuje, že se rozhodnutí může zdát nelogické, ale o přeplatcích a nedoplatcích rozhodují jednotliví úředníci, a pokud mají nějaké mantinely, můžou rozhodovat různě.

„Každý má jinou morálku, logiku i přístup k práci. Může pak dojít k tomu, že na vyšší úrovni chtějí firmám vyjít vstříc. Ani metodický pokyn shora ale nemusí znamenat, že to na firmy dopadne v tom správném pozitivním duchu,“ vysvětluje daňová poradkyně. Firmy podle ní musí počítat s tím, že rozhodnutí vždy dělají lidé, kteří můžou mít různé motivace.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme