Firma, která nezaměstnala Romku, se musí omluvit a zaplatit odškodné

Pražský vrchní soud uznal žalobu Romky Viery Dunkové - Beňové, která byla odmítnuta při žádosti o práci prodavačky kvůli rasové diskriminaci. Vedoucí prodejny Scorpio Clubu v Praze 1 musí poškozené ženě zaplatit odškodné 25 tisíc korun a zaslat písemnou omluvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové | Foto: Jan Rosenauer

Viera Dunková, dnes již jako vdaná Beňová, viděla předloni v březnu ve výloze prodejny inzerát, podle něhož obchod sháněl prodavačku. Vedoucí prodejny ji však sdělila, že místo je již obsazeno.

Vzápětí do obchodu vstoupila zaměstnankyně Poradny pro občanství, občanská a lidská práva a předstírala zájem o totéž místo. Vedoucí ji neodmítla, naopak udělala s ní vstupní pohovor.

Šestatřicetiletá žena se poté obrátila na městský soud, který její žalobu na ochranu osobnosti loni v červnu uznal a rozhodl, že provozovatelka se musí Dunkové omluvit a zaplatit jí 25.000 korun odškodného. Dalších 14.700 měl dostat advokát žalobkyně.

Společnost se proti verdiktu odvolala, přičemž poukazovala na to, že vedoucí prodejny jednala s Dunkovou slušně a stejně jako s pracovnicí poradny, která prý byla jen více komunikativnější. Proto pohovor s ní byl o něco delší, ale výsledek stejný jako u Dunkové, zaznělo v odvolání.

Soud mu dal nakonec za pravdu obhájci Dunkové , navíc společnosti nařídil zaplatit kromě odškodného náhradu za obě soudní řízení, tedy celkem 22.200 korun. Dnešní rozsudek je pravomocný, nelze se proti němu odvolat.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme