Firma, které vláda prodala ruský dluh, je prý spojena s bin Ládinem

S tímto tvrzením přišel ruský týdeník Novaja gazeta v článku nazvaném Rusko dluží bin Ládinovi. Česká firma Falkon Capital, které Zemanova vláda prodala ruský dluh za 580 milionů dolarů, je podle listu přímo spojena s hledaným teroristou Usámou bin Ládinem. Je údajně dceřinou společností Saudi Binladin Group. Informace ruského týdeníku rozhodně popřel premiér Miloš Zeman i prezident Falkon Capital Jozef Čimbora. Ministr financí Jiří Rusnok je považuje za absurdní; ministr vnitra Stanislav Gross zprávu nechá prověřit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma bin Ládin

Jak hlásí moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán, autor článku vychází údajně z informací, které získal ve Spojených státech. Schéma firmy Saudi Binladin Group, která má být hlavním zdrojem bohatství mezinárodního teroristy, prý vzniklo na základě informací, jež po několik let shromažďovaly americké zvláštní služby. Falkon Capital je v pavouku společnosti vedle dalších dceřiných firem, například z Turecka a podobně.

Novinář Oleg Lurje se ve svém článku mimo jiné pozastavuje nad tím, že česká vláda vybrala jako zprostředkovatele likvidace ruského dluhu právě Falkon Capital, i když měla k dispozici varovné informace českých bezpečnostních služeb. "Pokud ruská vláda za tuto službu firmě Falkon skutečně vyplatí 770 milionů dolarů, organizuje tak vlastně pod vedením premiéra Kasjanova zisk společnosti, spojené s bin Ládinem", soudí ruský novinář.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Voldán: Rusko dluží bin Ládinovi

Není vyloučeno, že ruský novinář Oleg Lurje ve svém článku zaměnil jména dvou podobně pojmenovaných firem. Ta česká - Falkon Capital - má totiž téměř jmenovce se sídlem v Londýně, a to společnost Falcon Capital Management.

Premiér Miloš Zeman rozhodně odmítl informace ruského tisku, podle něhož je firma Falkon Capital, které vláda odprodala ruský dluh, spojena s teroristou Usámou bin Ládinem. Jakoukoliv souvislost popřel i prezident a člen představenstva společnosti Falkon Capital Jozef Čimbora. Na ekonomickém serveru Euro OnLine uvedl, že Falkon Capital není bin Ládinův. Informaci o spojení Falkon Capital s bin Ládinem přinesl ruský týdeník Novaja gazeta. Ve schématu vztahů různých firem spojených s bin Ládinem, kterými autor své tvrzení podpírá, však Falkon Capital chybí.

Naprosto absurdní - tak reagoval na informace ruského týdeníku financí Jiří Rusnok. Jeho slova tlumočila Radiožurnálu Vladimíra Říhová z tiskového odboru ministerstva financí. "Firma Falkon Capital byla prověřena českou i ruskou stranou a ministr financí považuje tuto informaci za absurdní a spekulativní".

Přesto ale ministr vnitra Stanislav Gross zadal tajným službám, aby informaci prověřily. "Uložil jsem řediteli rozvědky, aby mně v co nejkratším termínu předložil písemnou zprávu, která bude analyzovat jak otevřené zdroje, tak případně některé zdroje, které jsou řekněme operativního charakteru. Tuto zprávu bych měl mít během několika málo dnů".

S despektem se o firmě Falkon Capital vyjadřuje exministr financí Ivan Pilip z Unie svobody. Ten během svého působení v resortu financí nedoporučil tuto společnost pro vymáhaní státního dluhu v Lybii, a to na základě infomací od tajných služeb. "Informace o firmě minimálně nabádají k vysoké opatrnosti a není mi jasné, co se tam stalo tak zásadního, že to tu firmu učinilo během několika málo let pro českou vládu zcela důvěryhodnou", uvedl Pilip.

Zemanova vláda prodala české společnosti Falkon Capital část ruského dluhu za více než 20 miliard korun. Umožnila to dohoda o vyrovnání tohoto závazku mezi českou vládou a Ruskem z konce loňského roku. Uzavřením této smlouvy tak Česká republika získala 23 procent z částky převyšující dvě a půl miliardy dolarů. Podrobnosti o celé transakci však nebyly zveřejněny. Čtyřkoalice vládu podezírá, že její postup při umoření ruského dluhu byl nezákonný. Unie svobody se dokonce v této záležitosti koncem minulého roku obrátila na Vrchní soud.

Petr Voldán, Marika Táborská, Jaroslav Mareš, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme