Firma Oleo Chemical spojená s Rittigem údajně připravila stát o téměř čtyři miliony korun

Na účtu lobbisty Ivo Rittiga skončilo necelých 20 milionů korun, píší o tom Lidové noviny a Právo. Firma Oleo Chemical údajně připravila stát na daních o necelé čtyři miliony korun. Policie v této kauze podezírá deset obviněných z praní špinavých peněz, krácení daně nebo porušení povinností při správě cizího majetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Firma Oleo Chemical spojená s Ivo Rittigem | Foto: ČTK

Policie zajistila čtyři smlouvy mezi Oleo Chemical a Cockeville Assets na poskytování poradenských služeb z let 2007 až 2010 společností.

Společnost Cockeville Assets měla dodávat informace a doporučení při výběrových řízeních a soutěžích na dodávky paliva. Podle spisu šlo ale o fiktivní poradenství, a peníze tak mohly být z Oleo Chemical vyvedeny k Rittigovi.

V roce 2009 Oleo Chemical proplatila Cockeville Assets fakturu na téměř 700 tisíc dolarů. Podobné to bylo i v roce 2010. V roce 2011 byla firma Oleo Chemical ve ztrátě, takže snižovat základ daně nepotřebovala. Přesto poradenské společnosti vyplatila 68 tisíc dolarů.

Oleo Chemical tak měla vyšší náklady, o ně si pak snížila základ daně. Stát tak údajně připravila o 3,7 milionu korun.

Poradenská společnost Cockeville Assets byla registrována v daňovém ráji. Peníze vyvedené z firmy Oleo Chemical už nedanila. Proto se desítka obviněných měla podle spisu dopustit krácení daně a také porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Ivo Rittig | Foto: ČTK

Rittig má u sebe pas, takže se může zdržovat i v Monaku, kde má trvalé bydliště. Knížectví sice není členem Evropské unie, má ale s Českem podepsanou úmluvu o vydání trestně stíhaných osob.

Jeho advokátka Katarína Kožiaková Oboňová navíc řekla, že lobbista se nebude vyhýbat spolupráce při vyšetřování a že kvůli tomu bude do Česka jezdit.

Na žádného z obviněných v kauze v neděli liberecký okresní soud ale vazbu neuvalil. Pražské vrchní státní zastupitelství ji původně navrhlo pro pět obviněných, jeden z návrhů státní zástupce stáhl.

Martin Karlík, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme