Firma RPG nesmí nakládat s bývalými byty OKD

Obvodní soud pro Prahu 1 vydal na návrh ministerstva financí předběžné opatření, které zakazuje nakládat s téměř 45.000 byty bývalé OKD. Opatření se týká majitele bytů, společnosti RPG Byty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z opuštěných areálů OKD

Jeden z opuštěných areálů OKD | Foto: F. Tichý

Se stejným návrhem proti RPG Industries ale ministerstvo neuspělo, soud návrh zamítl. Potvrdil to mluvčí resortu financí Ondřej Jakob s tím, že se ministerstvo proti tomuto rozhodnutí odvolá.

"Obvodní soud pro Prahu 1 vyhověl našemu návrhu na předběžné opatření proti společnosti RPG Byty. Tato společnost má uloženu povinnost zdržet se nakládání s těmito domy a byty na území České republiky, které vlastní, a to až do doby pravomocného ukončení řízení vedeného mezi ministerstvem financí a RPG Industries," uvedl Jakob.

Ministerstvo návrh podalo na základě usnesení Poslanecké sněmovny. Opatření souvisí se sporem o to, jak dále hospodařit s bývalým majetkem OKD. RPG Industries získala byty koupí společnosti Karbon Invest a zrušila předkupní právo pro jejich nájemníky. To bylo podle nájemníků i ministerstva financí v rozporu s platnými smlouvami.

Nájemníci, kteří se dožadují přednostního práva k odkupu bytů na základě privatizační smlouvy, rozhodnutí soudu přivítali. Mluvčí RPG Petr Handl vydal pouze stručné prohlášení, že se firma bude bránit. "Rozhodnutí soudu považujeme za politicky motivované a v každém případě se proti němu odvoláme," uvedl Handl.

Poslanci doporučili vládě podat návrh na předběžné opatření zakazující společnosti RPG Industries, respektive její dceřiné firmě RPG Byty, nakládat s byty jinak, než umožňuje smlouva o prodeji státního podílu OKD z roku 2004. Ta obsahuje ustanovení, podle kterého má majitel nabídnout byty přednostně k odkupu nájemníkům. V někdejších bytech OKD jich žije přes 100.000.

Martin Hromádka, Martin Knitl, Libor Procházka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme