Firma Vítkovice Power Engineering chce jít do konkurzu. Od loňska je v úpadku

Společnost Vítkovice Power Engineering (VPE) na sebe podala návrh na konkurz. V úterý na to upozornila Česká televize. Členové představenstva Petr Krupa a Marián Knápek v oznámení uvedli, že bez finanční a faktické podpory investora není reálné, že by se insolvenci podařilo vyřešit reorganizací. Firma je v úpadku od loňského roku.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

VPE patří do strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group (ilustrační foto) | Foto: pixabay.com

Vítkovice Power Engineering patří do strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka. Vedení skupiny podle své mluvčí Evy Kijonkové v tuto chvíli nemá informace, co k takovému kroku dva členy představenstva Vítkovice Power Engineering vedlo.

Vedení mateřských Vítkovic zatím situaci komentovat nechce. 

Jak upozornil server ČT 24, konkurz na VPE navrhuje také insolvenční správce David Vandrovec. Firma nyní zaměstnává na 800 lidí a jejich pracovní místa by mohla být ohrožena. 

Jako o řešení úpadku se přitom ještě na podzim loňského roku uvažovalo i o reorganizaci podniku. Z tohoto nápadu ale nakonec sešlo. Věřitelé totiž tehdy na schůzi u Krajského soudu v Ostravě neschválili znalecký posudek oceňující majetkovou podstatu firmy. 

Problémová elektrárna v Turecku

Vítkovice Power Engineering se zabývají hlavně výstavbou a dodávkami elektráren. Do potíží je dostala problémová stavba hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku, ale podle firmy i situace na trzích v energetice nebo odložené investice hlavních zákazníků.

Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 71 miliard korun. Společnost má do 14. srpna prodlouženou lhůtu na vypracování reorganizačního plánu. Insolvenční správce David Vandrovec minulý týden na schůzi věřitelů řekl, že předpokládá, že dlužník reorganizační plán předloží.

Andrea Čánová, Silvie Mikulcová, Barbora Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme