Firma vymáhající kazašský dluh tlačila na politiky

V aféře kolem vymáhání kazašského dluhu se objevují další závažné informace. Švýcarský fond New Investment Horizons vyvíjel poté, co mu byl loni na podzim vypovězen kontrakt, nátlak na ministerstvo financí. Radiožurnál zjistil, že po neúspěšných pokusech o obnovení zakázky hledala společnost podporu také u vrcholných politiků ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze

peníze | Zdroj: AFP

Ministerstvo financí smlouvu se švýcarským fondem zrušilo vloni na podzim, když vyšlo najevo, že se New Investment Horizons prokazoval zfalšovaným dopisem kazašského ministra financí Armana Dunajeva.

Fond se o znovuobnovení kontraktu pokoušel znovu a dosti nevybíravým způsobem požadoval od ministra Bohuslava Sobotky další záruky pro kazašskou stranu. Radiožurnál má část této korespondence k dispozici. Její pravost potvrdil mluvčí resortu Marek Zeman.

"Tyto dopisy byly součástí nátlaku švýcarské firmy, který činili i na jiné představitele našeho státu. Důvody k prodloužení jsou zcela jednoduché, protože jsme nechtěli být obviňováni z toho, že jsme zanedbali možnost po řadě let deblokovat kazašský dluh," uvedl Zeman.

Protože zástupci švýcarského fondu nebyli na ministerstvu úspěšní, hledali zastání i u předsedy ČSSD Stanislava Grosse. A koncem května ministerstvo neočekávaně vystavilo švýcarskému fondu další mandát k vyřešení dluhu. Grossovo vyjádření k této záležitosti se nepodařilo získat.

Stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý považuje poslední rozhodnutí ministerstva velmi kontroverzní. "V krajně podezřelé kauze, ve které je opravdu řada podivných okolností, se stal tímto rozhodnutím podezřelý i sám ministr financí," upozornil Tlustý.

Nová smlouva mezi ministerstvem a švýcarským fondem platí do konce tohoto měsíce. Peníze na příslušný účet ale dosud nedorazily. Kazašský dluh přesahuje 300 milionů dolarů. Vznikl v první polovině devadesátých let.

Státní podnik Transgas tehdy pokračoval v kontraktech pro plynárenský průmysl v Rusku, na Ukrajině i v Kazachstánu podepsaných za socialismu. Kazašský stát ale za dodávky financované z českého státního rozpočtu nezaplatil.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme