Firma ze Zlínska musí kvůli nelegální konině zaplatit rekordní pokutu 2,7 milionu

Rekordní pokutu udělila Státní veterinární správa v kauze nedeklarované koniny. Téměř 2,7 milionu korun má zaplatit výrobce ze Zlínského kraje. Rozhodnutí ale ještě není pravomocné, společnost se proti němu může odvolat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koňské maso | Zdroj: Reuters

Rekordní částka padla za dva prohřešky. „Jedna pokuta 2 miliony a 380 tisíc je za klamavé uvádění hovězího masa. Šlo o koňské, bylo to 15 945 kilogramů. Druhá pokuta ve výši 285 tisíc korun se týkala toho, že obchodník nenahlásil 25 zásilek masa předem, jak ukládá nařízení vlády,“ upřesnil mluvčí správy Josef Duben.

Podle informací Českého rozhlasu jde o firmu Kovář plus z Kunovic. Údajně prodávala koňské maso dovezené z Irska označované jako hovězí. Společnost se k celé situaci vyjádří po poradě s právníky až zítra.

Státní veterinární správa už v dubnu pokutovala nábytkářský řetězec IKEA kvůli nedeklarované konině v masových kuličkách. IKEA se proti sankci 500 tisíc korun odvolala. Obchodní řetězec Tesco dostal od potravinářské inspekce za koňské maso v údajně hovězích lasagních pokutu 650 tisíc korun.

Aféra s koninou vydávanou za hovězí propukla v lednu ve Velké Británii a Irsku. Postupně se výrobky s koňským masem objevily v dalších zemích Evropy včetně Česka. Konina je levnější než hovězí maso, pro lidský organismus ale nebezpečná není.

Simona Bartošová, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme