Firmy budou trestně odpovědné. Vládní návrh podpořil i senát

Při závažném porušení zákona by firma mohla i skončit. Senátoři odsouhlasili vládní návrh, podle kterého budou firmy trestně odpovědné. Tresty za porušení zákona se budou vztahovat jak na vedení firem, tak i zaměstnance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu 4.8.2011 | Foto: Filip Jandourek

Soudy by společnosti mohly pokutovat, zabavit jim majetek a v krajním případě je i zrušit. Změny by měly platit od příštího roku. Předsedkyně senátorů za TOP 09 a Starostové Soňa Paukrtová připomněla, že jsme jedna z mála evropských zemí, kde firmy dosud nebyly trestně odpovědné.

„Návrh zákona se očekával velmi dlouhou dobu. Myslím si, že jsme jedna z posledních zemí, která přijímá trestní odpovědnost právnických osob. Moc se o tom nemluví, ale týká se to například i měst. Už dávno měl tenhle zákon být,“ zdůraznila Paukrtová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Václava Vařeková v Senátu sledovala jednání o trestní odpovědnosti firem

Trestných činů, za které bude firmám hrozit postih, je asi osm desítek. Patří mezi ně praní špinavých peněz, provozování nepoctivých her a sázek nebo krácení daní.

Sami podnikatelé se ale obávají, že může nové opatření zafungovat jako nástroj v konkurenčním boji a některé společnosti zlikvidovat.

„Dobře totiž víme, že se někteří soudci občas zmýlí – nevědomky, ale i vědomě, zcela účelově. A zde vidím úskalí tohoto zákona,“ myslí si místopředseda představenstva Svazu podnikatelů a živnostníků Jiří Víšek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátor za ČSSD Miroslav Antl a místopředseda představenstva Svazu podnikatelů a živnostníků Jiří Víšek diskutovali o trestní odpovědnosti firem

Přestože je tedy podle něj nutné provést změny v justici, zákon o trestní odpovědnosti právnických osob ovšem považuje za potřebný a nutný. Přispěl by totiž k tomu, aby se podnikatelské prostředí pročistilo od firem, které porušují zákony.

Předseda senátního ústavně-právního výboru za ČSSD Miroslav Antl je naopak přesvědčen, že pokud se právnická osoba slušně chová, nemusí mít z nového zákona strach:

„Jsem přesvědčen, že je potřeba mít takový nástroj. Vždycky jsem tvrdil, že jde zejména o důsledný přístup orgánů činných v trestním řízení, zejména v přípravném řízení – je to státní zástupce jako garant přípravného řízení. My teď dáváme do rukou nástroje a nebál bych se toho, že by měly být zneužívány, spíš se bojím, aby byly využívány.“

Tresty, které firmám hrozí
- pokuta
- zabavení majetku
- nemožnost zažádat si o dotace
- nemožnost ucházet se o veřejné zakázky
- zákaz činnosti

Poslední z členských zemí EU

Návrh měl v senátu velkou podporu, hlasovalo pro něj 48 senátorů, jen 2 byli proti. Výhrad ale zaznívala celá řada. Například senátorovi za ČSSD Jiřímu Dienstbierovi se nelíbil způsob, jakým se určily trestné činy, za které bude právnická osoba odpovídat.

„Byly dvě varianty. Jedna byla výčtová, která byla zvolená, druhá takzvaná generální klauzule, kdy by teoreticky byly právnické osobě přičitatelné veškeré trestné činy uvedené v trestním zákoně,“ řekl Dienstbier.

ČTĚTE TAKÉ: Firmy, které poruší zákon, by mohly platit pokutu nebo i zaniknout

S vládním návrhem zákona ale měli problém i někteří koaliční senátoři. Například Luděk Sefzig z ODS návrh podpořil pouze v minimalistické verzi a za předpokladu, že nebude v praxi nadužíván: „Možná je to příliš hrubý nástroj. Chápu ho jako pokus o další omezení prostoru pro korupci a pro chybné postupování třeba při čerpání dotací.“

Boj proti korupci ale není jediným důvodem, proč vláda návrh vypracovala. Přispět by měl také ke snaze kultivovat podnikání u nás nebo k ochraně prostředí a dalším z argumentů jsou také závazky České republiky vůči Evropské unii. Česko je totiž jedinou členskou zemí, kde norma ještě neplatí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Somr se vyjadřuje k trestní odpovědnosti firem

Viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Somr podle vlastních slov chápe, že jsou čeští zákonodárci pod tlakem toho, co je obvyklé v mnoha zemích Evropské unie, myslí si ale, že trestní odpovědnost firem bude spíše formální záležitost bez velkého praktického uplatnění.

„Obávám se, vzhledem k tomu, že u nás soudní procesy trvají spíše roky než měsíce, že tam, kde opravdu půjde o nějaké flagrantní porušení pravidel, se firmy odstěhují z České republiky dříve, než na ně soudní proces dolehne. A trošku se bojím toho, aby nebyly trestány malé firmy za formální porušení něčeho, co už nejde napravit, ale žádný velký problém to nezpůsobuje,“ uvažuje.

Návrh zákona přineslo ministerstvo spravedlnosti v čele s Jiřím Pospíšilem. Poslanecká sněmovna zákon schválila před měsícem. Zákon teď dostane k podpisu prezident republiky.

Václava Marešová, Zbyněk Zykmund, Veronika Sedláčková, Jan Richter, Kristina Winklerová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme