Firmy by měly odpovídat za podstatně více trestných činů, rozhodli poslanci

Počet trestných činů, za které budou odpovídat firmy, se výrazně zvýší. Sněmovnou prošel po dlouhých 15 měsících návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Poslanci ale podpořili i možnost, aby se firmy za určitých okolností mohly stíhání vyhnout. Podle pravicové TOP 09 ale zákon jen poslouží k šikaně a konkurenčnímu boji mezi společnostmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 8.12.2015 | Foto: Filip Jandourek

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek navíc upozornil, že odpovědnost se rozšíří i na trestné činy, které by firmy mohly spáchat jen těžko.

„Trestný čin neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku nebo trestný čin ohrožení pohlavních nemocí,“ říká Plíšek.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO ale po schválení zákona podotkl, že Plíšek nejspíš přesně neví, co je obsahem jednotlivých trestných činů.

„Jsou to všechno trestné činy, které spáchat lze, byť v některých případech to není příliš pravděpodobné,“ hájí ministr zákon, který navrhla už jeho předchůdkyně Helena Válková. Teď norma zamíří do Senátu a následně k prezidentovi.

Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme