Firmy by mohly za závažné trestné činy stanout před soudem

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil představil zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Opatření je součástí vládní strategie boje proti korupci. Proti trestní odpovědnosti právnických osob byli původně občanští demokraté, koalice ale nakonec dala změně zelenou. V Evropské unii jsme vedle Slovenska a Německa jednou z posledních zemí, která takovou odpovědnost firem nezná.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko

Soudcovské kladívko | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Snažím se připravit návrh, který bude v českých podmínkách aplikovatelný a nepovede k absurdním situacím,“ říká ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Pospíšil předloží návrh zákona o trestní odpovědnosti právnických osob.

Podle jeho slov předkládá návrh v několika variantách, a to i jaké trestné činy právnická osoba může spáchat. „Buď bude taxativní výčet trestných činů vybraných z trestního zákoníku a trestných činů, které po nás chce Evropská unie. Nebo, a to navrhuje například profesor Šámal, generální klauzule, kde by bylo napsáno, že právnická osoba může být odpovědná za každý trestný čin obsažený již v platném trestním zákoníku, pokud podle typu trestné činnosti může takovou činnost spáchat,“ vysvětluje ministr.

Jak Jiří Pospíšil tvrdí, zákon nebude možné vztáhnout na veřejnoprávní subjekty jako obce, kraje a stát. Pokud však prý půjde o soukromou právnickou osobu, kde stát bude mít svůj majetkový podíl, nijak ji to nezbavuje trestní odpovědnosti.

Ministr Pospíšil také vysvětluje, že bude za stejný čin možné paralelně stíhat jednotlivce i firmu. „Trestní stíhání právnických osob nijak neomezuje stíhání konkrétních fyzických osob, které jsou podezřelé z páchání trestného činu,“ myslí si.

Jinde funguje i správní právo

Předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Libor Vávra je u firem zastáncem správní cesty. Domnívá se, že správní právo už dnes disponuje velmi tvrdými sankcemi, leckdy víc než právo trestní. Cestu pružného právního procesu podléhajícího soudnímu přezkumu zvolilo i Německo.

Ministr má ale na věc jiný názor. „Pro odlehčení státní soustavy orgánů varianta, o které pan soudce hovoří, příliš velký význam nemá. Každé správní rozhodnutí je pak nakonec přezkoumatelné soudem. My hledáme takové řešení, které stá nejméně zatíží.“

Hospodářská komora se sice myšlence nového zákona nebrání, obává se ale jeho možného zneužívání formou nekalých praktik při konkurenčním boji firem. Jiní mluví o možnosti šikany firem ze strany státu.

Ministr chce vést s podnikateli diskuzi

„Každé trestní právo může být zneužito. Je otázka, jak na to budou reagovat orgány činné v trestním řízení. Chci o tomto návrhu vést diskuzi s podnikatelskými kruhy, jsem připraven se bavit o možnosti, jak zabránit zneužívání právní úpravy,“ zdůrazňuje Jiří Pospíšil.

Doba mezi případným přijetím zákona a účinností by podle ministra mohla být několik měsíců. Musí prý uběhnout dostatečná lhůta, aby se soudy naučily s návrhem pracovat a specializovali se na takzvanou přičitatelnost, tedy kdy je možné určité jednání statutárních orgánů přičíst právnické osobě.

Martin Křížek, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme