Firmy by neměly klienty identifikovat pomocí rodných čísel

Úřadu pro ochranu osobních údajů vadí databáze rodných čísel. Vytvářejí si je nejrůznější firmy kvůli identifikaci klientů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf úřadu Karel Neuwirt je přesvědčen, že na to nemají právo, protože existuje dostatek jiných možností identifikace.

Úřad pro ochranu osobních údajů se nejvíce soustředí na firmy shromažďující velké množství dat. Cílem je prověřit, zda nedochází k vytváření databází obsahující citlivé údaje. Šéf úřadu Karel Neuwirt očekává, že jeho lidé upustí od kontroly dopravních společností a zaměří se na jiné oblasti. Ochránci osobních údajů totiž zaznamenali první úspěchy. Dopravní podniky upustily od shromažďování rodných čísel u těch zákazníků, kterým nejsou poskytovány slevy a začíná se dařit i v oblasti nadměrného používání nebo i zneužívání rodných čísel.

Úřad pro ochranu osobních údajů je i proti zveřejňování jmen neplatičů. K tomuto kroku se může přistoupit pouze na základě existující smlouvy. Domnívá se to šéf úřadu Karel Neuwirt, podle kterého je otázka neplatičů stejná jako případ černých pasažérů ve veřejné dopravě, který byl nedávno projednáván u Ústavního soudu. Pokud je cestující předem informován o tom, že může platit pokutu, je to možné. Stejný postup lze aplikovat při zveřejňování neplatičů.

Ochránci osobních údajů i nadále nesouhlasí s rodnými čísly na dotaznících pro sčítání lidí, domů a bytů. Šéf úřadu Karel Neuwirt vidí problém v legislativě, kdy se kříží zákony o sčítání a ochraně osobních údajů. Úřad považuje rodné číslo na sčítacích listech za zbytný údaj, ale úřad nemá kompetenci k tomu, aby rušil nějaké zákony. Může maximálně vytvořit tlak, aby se tyto zákony novelizovaly.

V případě sčítání lidí, domů a bytů ochránci osobních údajů ustoupí statistikům a umožní, aby v dotaznících požadovali všechny identifikační údaje. Dohlédnou také na zpracování dat, i když jejich stoprocentní zabezpečení zaručit nemohou.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme