Firmy by prý zaměstnaly tisíce uprchlíků. Problémem je byrokracie a jazyk

České podniky jsou ochotné okamžitě zaměstnat na 5000 uprchlíků ze zemí jako například Sýrie. Vyplývá to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy. Vítáni by byli zejména lidé s technickým vzděláním, kteří umějí anglicky a jsou ochotní se rekvalifikovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migrace, uprchlíci, migranti, běženci, na srbsko-maďarské hranici

Migrace, uprchlíci, migranti, běženci, na srbsko-maďarské hranici | Zdroj: Reuters

Překážkou ovšem zůstává především dlouhý azylový proces a komplikovaná cesta k pracovnímu povolení.

„Máme nejnižší míru nezaměstnanosti v posledních několika letech. V dané chvíli chybí 100 až 200 tisíc pracovníků do určitých profesí,“ říká předseda představenstva Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

„Netvrdím, že všichni by se vešli do té poptávky, ale nepochybně by se valná část z nich, pokud by se ještě částečně rekvalifikovali, na trh práce bez problému dostala,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

České firmy by byly ochotné zaměstnat stovky uprchlíků. O tématu mluvil Karel Havlíček z Asociace malých a středních podniků

Největší překážkou je podle Havlíčka český jazyk. Lidé z arabských zemí navíc mnohdy neznají ani latinku. Naopak nižší vzdělání by nemělo představovat až tak velký problém.

„Dneska je poptávka i po lidech na montáže, poptávka po základních profesích do stavebnictví, do zemědělství, do údržby, do úklidu. Tam z našeho pohledu není nezbytné procházet nějakou přísnou rekvalifikací. Domníváme se, že tam by ten proces mohl být poměrně krátký a nepochybně by to mnohým firmám pomohlo,“ přibližuje Havlíček.

Někteří majitelé podniků už se vyjádřili v tom smyslu, že jsou uprchlíkům připraveni poskytnout také ubytování. Zaměstnávat migranty ze zemí mimo Evropskou unii je ovšem v Česku poměrně složité. Proces prý trvá několik měsíců.

„Od toho zde musíme mít trochu akční vládu, která v dané chvíli musí jednat nikoliv jen podle litery, ale musí případně literu zákona rychle změnit, protože toto je naprosto mimořádná situace,“ říká Havlíček.

Uprchlíkům na cestě pomáhají sociální sítě. Sdílejí na nich rady i kontakty

Číst článek

„V Evropě je nějakých 120 tisíc uprchlíků, z nichž tak či onak několik tisíc do České republiky přijde. Řešme to, abychom je rychle dostali na trh práce. Aby je firmy, které poptávají, měly možnost zaměstnat. A aby oni byli schopni se živit – aby někde jenom nestáli s čepicí v ruce a brali sociální podporu,“ dodává.

Asociace malých a středních podniků už jedná s ministerstvem práce a sociálních věcí. Souhlasí prý také se Svazem průmyslu a dopravy na urychlené vytvoření rekvalifikační agentury a podporuje návrh Hospodářské komory na zřízení fondu například na podporu technického vzdělávání.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme