Firmy často zapomínají, že musí lidem obstarat nápoje

Řada firem v těchto dnech nedodržuje Zákoník práce. Zapomínají totiž, že se při tropickém počasí musejí postarat o pitný režim svých zaměstnanců. Ti mají v horku nárok minimálně na 70 procent tekutin, které spotřebují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

minerálky | Foto: Jan Rosenauer

Nápojem se ale v tomto případě nerozumí obyčejná voda; firmy musejí svým zaměstnancům zajistit minerálky nebo iontové nápoje. "To si musíme kupovat sami," řekl Radiožurnálu jeden z plzeňských zedníků. "Zaměstnavatel mi to nekupuje, musím si to zaplatit sám. Říct mu to můžu, ale co se změní?" Stavbaři jen potvrdili existující skutečnost - firmy tuší, že je horko problém, na nápoje pro zaměstnance ale velmi často zapomínají.

Bezpečnostní technik Jaroslav Hotový připomíná, jak často a kdy musejí být nápoje k dispozici. "Ochranné nápoje by měly být minimálně v trvání poloviny směny, asi kolem jednoho litru". Obecně platí, že na nápoje teď mají nárok hlavně řidiči, zemědělci a stavbaři.

Pokud se firmy o pitný režim zaměstnanců nepostarají, musejí počítat s problémy, jak potvrzuje odborový předák Cyril Zapletal. "Časem, kdyby se prokázalo, že zaměstnanec zkolaboval kvůli tomu, že neměl správný pitný režim, za který je zodpovědný zaměstnavatel, tak by z toho byla pěkná ostuda a pěknej trest."

Dušan Valenta, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme