Firmy chtějí od Emmerové slyšet, co udělá s dluhy nemocnic za léky

Nemocnice a lékárny dluží za léky skoro tři miliardy korun. Distributoři léčiv se tak pořád víc potýkají s finančními problémy. Zástupci dodavatelů, zdravotních pojišťoven a lékárníků se proto odpoledne setkají s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou. Chtějí od ní slyšet, co s dluhy nemocnic udělá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna

Lékárna | Foto: Jan Rosenauer

Od loňského léta vzrostly dluhy nemocničních lékáren o 44 procent. Firmám teď nemocnice platí s mnohaměsíčním zpožděním. "Je to až v řádu devíti deseti měsíců," upřesňuje ředitel Asociace distributorů léčiv Pavel Suchý.

Pozastavuje se nad tím, že dluhy nemocnic rostou, ačkoliv zařízení dostala na oddlužení tři miliardy korun. Všeobecná zdravotní pojišťovna odmítá, že by se nemocnice víc zadlužovaly kvůli jejím pozdním platbám za péči. Zpoždění VZP je momentálně měsíční.

"Pak je nelogické, jestliže toto někdo používá jako argument, když jde o zdravotnické zařízení, které dluží svým dodavatelům léků už půl nebo tři čtvrtě roku," zdůrazňuje mluvčí Jiří Suttner. Podle něho je stejně jako podle distributorů nutné vyřešit finanční krizi v celém zdravotnictví.

Ministerstvo ale nechce závěry schůzky předjímat. "Schůzka má pro ministerstvo zdravotnictví informativní charakter," říká mluvčí Jana Kocová. Pokud ministerstvo dluhy nemocnic nevyřeší, přestanou firmy dodávat léky těm největším hříšníkům.

Dodavatelé léčiv s Emmerovou o finančních problémech dosud nejednali. Naposledy je řešili s její předchůdkyní Marií Součkovou na podzim roku 2003, poté následovalo oddlužení nemocnic a finanční injekce zdravotním pojišťovnám.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme