Firmy i instituce stále častěji využívají on-line videokonference

On-line videokonference se stávají fenoménem. Šetří čas i peníze. Řada zaměstnanců kvůli propojení přes internet nemusí cestovat, mizí tedy náklady na letenky nebo hotely. Možnost on-line jednání využívají i soudy, které přes videopřenosy vyslýchají svědky. Přes internet jde také studovat. Mínusy jsou časové posuny nebo v některých místech komplikované připojení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z listopadové videokonference Ústavu ekologie lesa

Z listopadové videokonference Ústavu ekologie lesa | Foto: Adriana Krobová

René Keyzlar pracuje jako manažer v nadnárodní společnosti, která vyvíjí operační systémy. Má po světě skoro 200 poboček. Sídlo pak v Americe. René tak využívá on-line přenosy denně.

„Tohle je náš hlavní komunikační nástroj. Samozřejmě, že se s kolegy vídáme v rámci některých setkání osobně. Ale po celou dobu roku máme pravidelné komunitní meetingy, porady, které využívají tohle médium. Je to i informační nástroj, hodně využívaný i pro školení,“ popisuje Keyzlar.

Přehrát

00:00 / 00:00

On-line videokonference se stávají fenoménem, o kterém natáčela Veronika Hlaváčová

Ředitel divize nadnárodní společnosti říká, že se videopřenosy hodí i pro práci z domova. Na časové posuny, které souvisejí s pracovní dobou jeho kolegů v zahraničí, už si zvykl:

„V podstatě to nepůsobí žádné komplikace, protože server, který spravuje váš kalendář, přepočítává časy schůzek. Pokud plánuji schůzku s kolegy mimo moje časové pásmo, tak automaticky vidím, kolik je zrovna aktuální čas kolegů v Redmondu a můžu to korigovat.“

Novinkou už není ani přenos přímo konferencí nebo kongresů. Například tento týden můžou lidé na internetu sledovat přednášky o zdravé výživě. Odborníky z celého světa pozval k počítačům organizátor Štěpán Matějka, který nemusí řešit pronájem a kapacitu sálu.

„On-line kongresu se může účastnit neomezené množství lidí. Technika dnes nemá hranice jako běžný sál,“ vysvětluje Matějka.

On-line výslechy svědků

Internetové přenosy využívají třeba i školy a některé úřady. Například soudy začínají přes videokonference vyslýchat svědky, kteří by museli kvůli svému svědectví cestovat tisícovky kilometrů.

Takto vyslýchal Městský soud v Praze letos v lednu důležitého amerického svědka v údajné korupční kauze Pandur. Soudů s touto možností bude podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Schejbalové přibývat:

„Aktuální stav je takový, že techniku k videokonferencím má k dispozici několik Krajských soudů. Toto je pouze dočasný stav. Do konce tohoto roku bude ministerstvo spravedlnosti realizovat projekt, v rámci kterého budeme instalovat videokonferenční zařízení na víc než 100 místech v celé justici.“

Projekt částečně pokryjí dotace z takzvaných Norských fondů, které založilo tamní království.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme