Firmy nesmí žádat za nelegální odběry energie přemrštěné částky, rozhodl ÚS

Soudy nesmí ve sporech mezi dodavateli elektřiny a jejími černými odběrateli stanovit těmto zákazníkům dodatečně k úhradě přemrštěné částky. Platba není sankcí, ale musí být jen náhradou vzniklé škody. Proto částka musí být přiměřená. Vyplývá to z dnešního verdiktu Ústavního soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektřina. Ilustrační foto.

Elektřina. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ústavní soudci se zabývali případem muže z Kolínska, který měl společnosti ČEZ Distribuce za údajný nelegální odběr elektřiny na přelomu let 2010 až 2011 zaplatit bezmála 300 tisíc korun. Tato částka měla odpovídat jeho ročnímu odběru elektřiny.

Ve skutečnosti je ale 300 tisíc korun osmi až jedenáctinásobkem toho, co za roční odběr platí. Navíc nebylo dokázáno, že muž takové množství energie spotřeboval.

„Je stanovena vyhláška, která stanoví, jakým způsobem se dá mechanicky vypočítat vzniklá škoda. V jednotlivých případech však takto vypočtená škoda může být velmi nespravedlivá a soudy musí posoudit různé důkazy, které strany předloží,“ řekla ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková.

ČTK, Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme