Firmy při obchodech s drahými kovy připravily stát o 4,5 miliardy. Babiš chce posílit finanční správu

Daňový podvod za 4,5 miliardy korun odhalila finanční správa. Firmy neodváděly daň z přidané hodnoty a čerpaly odpočty při řetězových obchodech s drahými kovy, jako jsou zlato, stříbro a platina. Kontroloři zabavili na účtech podniků 160 milionů korun. Ministr financí chce v reakci posílit finanční správu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlato | Zdroj: Reuters

Podvod spočíval v tom, že firmy pomocí nastrčených lidí opakovaně přeprodávaly zboží. Tím zvyšovaly DPH. Přitom ten, kdo by měl daň zaplatit, ji neodvedl. A další podnik v řetězci si nárokoval odpočet daně od státu.

Nekalé transakce se uskutečňovaly především v České republice, v Německu, Saúdské Arábii, Turecku a na Slovensku. Finanční správa už podala na pachatele trestní oznámení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obřím daňovém podvodu, při kterém stát přišel o 4,5 miliardy korun, mluvil Martin Janeček, generální ředitel Generálního finančního ředitelství

„V rámci tohoto řetězového podvodu jsme zkoumali 120 firem. Struktura podvodu měla mnoho vrstev,“ říká Martin Janeček, generální ředitel Generálního finančního ředitelství. Úřady ale nechtějí prozradit, o jaké firmy jde.

„Firmy zastupují fyzické osoby z Česka, ale více vám bohužel říci nemohu. Informace podléhá tajemství podle daňového řádu a zákon mi neumožňuje, abych to sděloval,“ vysvětluje Janeček.

Finanční správa dnes nicméně upozornila, že připravuje novelu zákona, která dovolí zveřejňovat jména firem, které neplatí daně nebo které vysloveně podvádějí.

„Občané mají právo vědět, kdo jsou ti podvodníci, které firmy a kteří lidé tady podvádějí. Protože oni podvádějí nás všechny,“ myslí si ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO.

Posílení finanční správy

Ministr ale oceňuje hlavně to, že se teď podařilo zabránit dalším podvodům: „Pokud máte 120 bílých koní a je to organizovaný zločin, který ročně krade miliardu, je to těžký soupeř. Proto potřebujeme finanční správu posílit a mít tam specialisty, které zaplatíme. Protože proti nám samozřejmě stojí obrovská finanční síla vybavená nejlepšími advokáty.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO chce v reakci na obří daňový podvod posílit finanční správu

Podle Janečka má systém DPH nedostatky. „Věc, která významně ulehčí činnost finanční správy, je připravované kontrolní hlášení, které bude od 1. ledna 2016 účinné v České republice a plátci ho budou muset podávat,“ upozorňuje.

„Díky datům z tohoto kontrolního hlášení bude finanční správa schopná okamžitě identifikovat, zda tyto situace někde nastávají nebo nenastávají. A bude moci velice přesně udeřit tam, kde tento problém vzniknul,“ dodává.

Systém kontrolního hlášení je podle ministra Babiše dovezen ze zahraničí. „Je to vlastně kontrola na vstupu a výstupu DPH, abychom to de facto mohli párovat a efektivně sledovat. Tím pádem to bude sofistikovanější a tím pádem bude méně kontrol. Podnikatelé budou samozřejmě dostávat dříve odpočty na DPH, které občas zadržujeme, protože náš systém dneska hlásí, že je tam něco divného,“ přbližuje.

Jitka Hanžlová, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme