Firmy si stěžovaly na zneužívání zajišťovacích příkazů. Pilný zveřejní výsledky analýzy v polovině září

Ředitel finanční správy Martin Janeček předal ministru financí Ivanu Pilnému analýzu, jak finanční úřady využívají při výběru daní takzvané zajišťovací příkazy. Ministr Pilný si ji chce prostudovat a zveřejnit do 15. září, řekl Radiožurnálu mluvčí rezortu Jakub Vintrlík.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ministr financí Ivan Pilný | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Janeček obsah ani výsledky analýzy nechtěl ve čtvrtek pro Českou televizi blíž komentovat. „Vychází z širokého záběru informací a zjištění, kdy finanční správa provedla doopravdy komplexní dohlídkovou činnost a tak dále. Takže z mého pohledu je velice komplexní,“ řekl v České televizi ředitel.

Zajišťovací příkazy může finanční správa využívat v případech, kdy má podezření, že firma neodvede daň nebo se zapojila do podvodu. Některé firmy si stěžují, že je finanční správa bez důkazů likviduje a příkazy zneužívá. Janeček to ale důrazně odmítá. Postup v případě opavské firmy FAU nicméně Janeček bude vysvětlovat příští týden v rozpočtovém výboru sněmovny.

Pomocí zajišťovacích příkazů můžou finanční úřady zabavit firmě majetek v případě, že mají podezření, že nebude schopná zaplatit daně nebo podvádí. Zásah úřadů ale v poslední době přivedl některé podniky k bankrotu. Soudy pak rozhodly, že postup finanční správy byl neoprávněný. Posledním případem je opavská firma FAU. Postup proti ní bude šéf finanční správy Janeček vysvětlovat i příští týden na jednání rozpočtového výboru sněmovny.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme