Firmy už nechtějí dávat nemocnicím léky na dluh

Firmy z Asociace velkodistributorů léčiv přestanou dodávat léky okresním nemocnicím s největšími dluhy. Nebudou tak vyčkávat, jak dopadnou jednání o úhradě dluhů těchto zařízení. Po jednání s ministryní zdravotnictví Marií Součkovou to Radiožurnálu potvrdil ředitel asociace Pavel Suchý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

léky | Foto: Jan Rosenauer

"Dluhy okresních nemocnic nejsou řešeny, a distributoři proto na to musejí reagovat tak, že budou muset postupovat proti těm nemocnicím, které je ekonomicky nejvíce ohrožují. To znamená podávat na ně žaloby, eventuálně prodat pohledávky a samozřejmě i té nemocnici, která distributory nejvíce ohrožuje, tak jí zastavit i dodávky léků," uvedl Pavel Suchý.

Kolika zadlužených nemocnic se toto rozhodnutí týká ředitel asociace neupřesnil. Podle něj nebudou jednotliví distributoři postupovat plošně.

Okresní nemocnice dluží za léky 320 milionů korun. Ministryně Součková firmám nabídla, že stát uhradí do konce roku z rezerv okresních úřadů 60 miliónů a na zbytek budou uzavřeny splátkové kalendáře. To je ale podle Suchého pro distributory nepřijatelné.

Pohledávky firem vůči šesti fakultním nemocnicím v celkové výši 400 miliónů se naproti tomu podle Suchého řeší uspokojivě. Ministryně předala asociaci garanční dopis, ve kterém stvrzuje, že do konce dubna budou dluhy fakultních nemocnic vyrovnány.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme