Firmy znečišťující vzduch by měly dál platit sankce, rozhodli senátoři

Společnosti, které znečišťují ovzduší, se poplatků pravděpodobně nezbaví. Senátoři odmítli návrh, podle kterého by jim sankce postupně klesaly, až by zanikly úplně. Naopak velcí znečišťovatelé by měli za emise prachu platit 4200 korun za tunu, a to do roku 2016. Pak budou dál růst až do roku 2021, a to až na výsledných 14 700 korun za tunu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Ostravě

Smog v Ostravě | Zdroj: ČTK

Šéf senátorů ČSSD Petr Vícha uvítal, že senátoři rozhodnutí poslanců, kteří chtěli poplatky zrušit, změnili.

„My jsme poplatky zachovali v mírném zvýšení, ale zavedli jsme tam motivační koeficienty. To znamená, že ten, kdo bude ještě lépe plnit, než ukládá limit, bude platit vlastně méně. A o to nám jde. Ne o výběr poplatků, ale o to, aby bylo co nejčistší ovzduší,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda senátorů ČSSD a člen výboru pro životní prostředí Petr Vícha a ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek mluví o sankcích za znečišťování ovzduší v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Poplatky za vypouštění oxidu siřičitého by se měly zvyšovat z 1350 korun v příštím roce na 4900 korun v roce 2021. Za emise oxidů dusíku by firmy měly platit postupně od 1100 na 3900 korun za tunu a za emise těkavých organických látek od 2700 na 9800 korun za tunu.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) rozhodnutí senátu přivítal.

„Co považuji za velmi rozumné a jsem tomu rád, je otázka posílení motivační složky, která je zaměřena na to, aby se odměnili ti, kteří dosáhnout víc, než je limit. Tím, že vlastně budou mít slevu na tom poplatku podle toho, o kolik procent jsou pod horní hranicí limitu nebo batu podle toho, jak se situace bude vyvíjet,“ uvedl.

Senátor za ODS Pavel Eybert Radiožurnálu řekl, že počet firem, kterých se bude poplatek týkat, by se měl snížit ze 4500 na 400.

„Byť to zůstává zhruba na 90 procentech objemu vybíraných poplatků, to znamená, že ti malí odpadají. Tím se v podstatě ruší – a s tím můžu být spokojen – administrace a byrokratická zátěž pro celou řadu producentů emisí,“ řekl.

Poplatky za znečišťování ovzduší by měly podniky motivovat k modernizaci

Číst článek

Podle zástupců průmyslu jsou velké podniky až na třetím místě v objemu vypouštěného prachu.

„My s těmi poplatky za znečišťování ovzduší nesouhlasíme z principu. Proto, že dopadají jenom na velké zdroje, to znamená na teplárny. Paradoxně na občany, kteří vypouštějí méně emisí ze svého tepla, kteří se prostě chovají rozumně, tak ti za emise v ceně tepla – protože ty poplatky se promítají do ceny tepla – platí, zatímco ti, kteří pálí leccos, ale ve svém rodinném domku, tak za své emise neplatí,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Podle ekologů je opatření mírné

Jan Freidinger z hnutí Greenpeace ale tvrdí, že je návrh ke znečišťovatelům pořád hodně mírný.

„Když dnes jsou koncentrace překročeny osmkrát, naším cílem je dostat se na nulu a je třeba přijmout nějaké radikálnější řešení. Navíc ty látky unikají do ovzduší a je jasné, že ten, kdo ty škodliviny vypouští, by měl platit za to, že to vypouští tak, aby to nějakým způsobem vykompenzoval,“ vysvětlil Jan Freidinger.

Řekl také, že sankce jsou stále mírné a některé zastaralé provozy nebudou k žádným inovacím nutit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátor za ČSSD Jiří Bis a Markéta Ubíková ze společnosti Čisté nebe mluví o znečišťování ovzduší ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Stávající návrh umožňuje podnikům, které v nějaké škále zlepší své technologie, nebo je už mají na nějaké lepší úrovni, se placení poplatků úplně vyhnout.“

Senátor za ČSSD Jiří Bis zdůraznil, že v zákoně nejde jen o emisní poplatky, ale za rozhodující pro ochranu životního prostředí považuje emisní a imisní limity.

„Od roku 2016 mají platit emisní limity, které výrazným způsobem sníží oxidy síry, oxidy dusíku – několikanásobně. To je to, co budeme implementovat z Evropské unie,“ uvedl Jiří Bis.

Markéta Ubíková z obecně prospěšné společnosti Čisté nebe považuje znečišťování ovzduší z celoevropský problém.

„Samozřejmě my to tady máme jakoby nejtěžší, všude jinde je to trošku lepší. Oblast Slezska je opravdu velmi postižená. Takže určitě si myslím, že by se tím měla zabývat Evropská unie, ale nejlépe česká vláda,“ řekla Markéta Ubíková.

Po vzrušených debatách mezi zastánci průmyslu, obyvateli nejvíce znečištěných regionů a po sporu mezi koaličním kabinetem a Sněmovnou dali senátoři zelenou zvyšování poplatků za škodliviny doprovázející provoz velkých průmyslových podniků a firem. Horní komora dnes přijala pouze lehce upravenou vládní verzi. Zákon o ochraně ovzduší teď znovu posoudí Sněmovna, která navrhovala poplatky do deseti let zrušit úplně.

Václava Marešová, Zbyněk Zykmund, Veronika Sedláčková, Eva Presová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme