Fischer čelí další exekuci - na více než 390 miliónů korun

Bývalý senátor Václav Fischer čelí další exekuci. V listopadu o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. Podle dobře informovaného zdroje Radiožurnálu o zabavení Fischerova majektu požádaly společnosti Atlantik IB a K&K Capital Group podnikatele Karla Komárka. Ten se na Fischerovi domáhá více než 391 miliónů korun. Exekuce se týká dvou pohledávek, které měla u Fischera původně Komerční banka a které Komárek koupil v době, kdy se Fischerova cestovní kancelář dostala do vážných finančních problémů. Samotný Fischer však s důvodem exekuce nesouhlasí a proti rozhodnutí soudu se odvolal. Zároveň vyšlo najevo, že Fischer je podezřelý ze spáchání úvěrového podvodu. Pokud by mu vinu policie prokázala, hrozilo by mu až 12 let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Fischer | Foto: Jan Rosenauer

Podle dobře informovaného zdroje má Václav Fischer zaplatit dvě pohledávky, které měl původně u Komerční banky. Ty Komárek koupil v létě 2003, kdy se Fischerovo podnikání dostalo do vážné krize. Komerční banka, Česká správa letišť a České aerolinie tehdy také žádaly o exekuci Fischerova majetku. Komárkovi se tehdy podařilo exekuci proti Fischerovi zastavit. Podle mluvčí společnosti Atlantik IB Dagmar Adamcové svůj závazek zaplatit Fischer uznal a souhalsil s tím, že bude vykonatelný, pokud jej do data splatnosti neuhradí. "Vzhledem k tomu, že dluh Václava Fischera byl splatný k 20.9. 2004 a dosud nebyl ani částečně uhrazen, rozhodl se Atlantik IB domáhat jeho zaplacení soudní cestou. Žaloba byla podána dne 11.11. 2004."

Samotný Fischer však s důvodem exekuce nesouhlasí a proti rozhodnutí soudu se odvolal. V tiskovém prohlášení, které nám poslal e-mailem, mimo jiné tvrdí, že ručení za úvěry podepsal v době, kdy mu společnosti patřily a mohl ovládat jejich chod. Dohoda s Komárkem mu prý navíc osobně slibovala zrušení všech osobních ručení a garancí za společnosti, které Komárkovi postoupil. Jím ovládané společnosti prý úvěry nesplácejí a Fischer byl podle svých slov jako bývalý ručitel vyzván společnostmi Karla Komárka ke splacení. Paradoxem prý přitom je, že společnosti pana Komárka jsou jak dlužníkem úvěrů, které nesplácejí, tak jejich věřitelem, protože zmíněné úvěry koupily. "Já se proti tomuto postupu pana Komárka bráním všemi dostupnými prostředky. Podal jsem žalobu, která by v případě jejího úspěchu měla rozhodnout o neplatnosti veškerých ručení a zároveň mne té probíhající exekuce zbavit." V případě neúspěchu této žaloby se chce Václav Fischer obrátit i na mezinárodní soudy.

Někdejší senátor Václav Fischer je také podezřelý ze spáchání trestného činu. Podezření vyšlo najevo v souvislosti s prošetřováním úvěrů, které Fischer získal od Komerční banky a kvůli kterým teď čelí exekuci majetku za téměř 400 miliónů korun. Radiožurnálu to řekla advokátka Blanka Bělohlávková, která v exekuci zastupuje věřitele - firmy podnikatele Karla Komárka, který před časem ovládl Fischerovo turistické impérium. "V téhle chvíli samozřejmě není ještě žádná kvalifikace trestného činu. Prošetřujeme okolnosti, kdy byly poskytovány Komerční bankou úvěry a je tam určité podezření, že Komerční banka dostala údaje od pana Fischera hrubě zkreslené, nebo že jí nebyly úplně přesně podány informace. Pokud by se toto prokázalo, pak by to mohlo být kvalifikováno i jako úvěrový podvod." Pokud by se podařilo prokázat, že Fischer trestný čin skutečně spáchal, hrozilo by mu až 12leté vězení.

Exekuce se podle mluvčího Daniela Plovajka nijak nedotýká Cestovní kanceláře Fischer. Bývalý senátor v ní totiž vlastní pouze tři procenta akcií. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí CK Fischer Daniel Plovajko. "Téměr před rokem pan Václav Fischer z cestovní kanceláře Fischer odešel a od té doby mají společné pouze jméno. Veškeré aktivity a osoba pana Václava Fischera nemá s cestovní kanceláří nic společného a tedy ani exekecueze strany našich akcionářů proti panu Václavu Fischerovi nemá s cestovní kanceláří nic společného." Kancelář standardně funguje a prodává zájezdy.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme