Fischer jedná o rozpočtovém schodku s předsedou KDU-ČSL

Neprohlubování schodku státního rozpočtu je hlavním tématem dnešní schůzky premiéra Jana Fischera s předsedou KDU-ČSL Cyrilem Svobodou. Fischer tak zahájil avizované kolo jednání s předsedy parlamentních stran.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jan Fischer ve sněmovně

Premiér Jan Fischer ve sněmovně | Foto: Tomáš Adamec

Na potřebě využít všech prostředků, aby se nezvyšoval už tak obrovský deficit rozpočtu, se při středečním novoročním obědě shodli i předseda ODS Mirek Topolánek s prezidentem Václavem Klausem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dosavadní stanoviska Hradu, vlády a politiků shrnula Milada Richterová.

Topolánek zdůraznil, že jeho strana, prezident i premiér mají naprosto shodný negativní názor na legislativní změny, které by deficit dál prohlubovaly. Podle šéfa ODS to platí i pro návrhy na zachování mateřské v loňské výši, takzvaný 13. důchod a další, které bude projednávat poslanecká sněmovna na konci ledna.

Zákony, které by měly zvětšit letošní dluh státu Václav Klaus nepodepíše. Prezident to řekl už po pondělní schůzce v Lánech s premiérem Janem Fischerem. Také oni dva se shodli na tom, že loňský schodek státního rozpočtu, který dosáhl 192,5 miliardy korun, je hrůzný.

'Schodek rozpočtu je hrozivý'

Schválený letošní deficit činí 163 miliardy korun. Prezident přitom nečeká výrazné zlepšení ani v následujících letech. "Poslední čísla za rok 2009 jsou skutečně hrozivá. Na rok 2010 to není o nic lepší. A koneckonců podobně to bude v následujících letech. Nepodceňujme to, že i první verze státního rozpočtu na rok 2011 bude určitě dělat vláda premiéra Fischera," řekl Klaus.

Na oznámení prezidenta, že nepodepíše zákony, které by mohly zvětšit letošní dluh státu, hned reagoval místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Podle něj návrhy sociální demokracie deficit státního rozpočtu neovlivní. Škromach tvrdí, že jejich záměry jsou i na příjmové stránce vyvážené.

"V zásadě žádný z těch zákonů, která navrhuje sociální demokracie, takový dopad do veřejných rozpočtů nemá. Vždycky je vyvažován na příjmové stránce. Takže tam by problém být neměl," poznamenal Škromach.

To si ale nemyslí premiér Jan Fischer, který kvůli tomu plánuje v nejbližších dnech setkání s předsedy parlamentních stran. Apelovat na ně chce, aby letošní hospodaření státu už dál nezadlužovali.

Mateřská, důchody a poplatky

"To je skutečně hrozivý schodek. Nedopusťme, abychom různými demontážemi již přijatého rozpočtu, dospěli k ještě většímu schodku rozpočtu na letošní rok," varoval Fischer. Už dnes se premiér sejde s předsedou KDU-ČSL Cyrilem Svobodou a v pátek s šéfem Strany zelených Ondřejem Liškou.

Konkrétně lidovci chtějí ve sněmovně prosadit zachování výše mateřské na loňské úrovni. Už v prosinci vládě navrhli, aby vyšší výdaje spojené se zachováním mateřské v původní výši byly pokryty důsledným zdaněním hazardních her. KDU-ČSL také doporučuje zrušení obří zakázky na likvidaci ekologických škod a zdanění odměn manažerů státních a polostátních firem.

Poslanci ČSSD a KSČM chtějí ve sněmovně prosadit návrhy na třinácté důchody, zrušení poplatků ve zdravotnictví a na proplácení prvních tří dnů nemocenské.

'Volby chceme dřív'

Většina politiků se naopak shoduje na dřívějším termínu voleb, než chce prezident republiky. I po obědě s ním to zopakoval předseda ODS Mirek Topolánek. Václav Klaus počítá s termínem 28. a 29.května. Topolánek podle svých slov apeloval na prezidenta, aby dny vyhlášení voleb ještě zvážil.

"Z praktických důvodů, každý týden, o který se zkrátí období této poslanecké sněmovny je týden dobrý. Z praktických důvodů, si myslím, že se celá politická scéna přiklání k tomu, aby byly volby co nejdřív. Budeme hledat nějaký kompromis, ale rozhodnutí je nakonec stejně v kompetenci pana prezidenta," řekl Topolánek I o tom ještě bude mluvit Václav Klaus v pondělí 11. ledna na Hradě také s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Sociální demokraté by podle nedávných vyjádření svých představitelů stejně jako ODS uvítali volby co nejdříve.

"Očekával bych, že budou v co nedřívějším termínu, čili někdy začátkem května. Rozhodnutí pana prezidenta konec května, je samozřejmě jeho rozhodnutí. Já bych si to představoval dříve, ale vypořádáme se i s tím," uzavřel Zdeněk Škromach.

Milada Richterová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme