Fischer: Pozitiva postkomunistické doby převažují

Přesně 20 let si dnes připomínáme od začátku sametové revoluce. Zejména centrum Prahy proto bude patřit oslavám pádu komunismu. Stejně jako 17. listopadu 1989 vyjde i v úterý odpoledne z pražského Albertova pochod směrem na Národní třídu. Právě tam, ale také na Staroměstském náměstí se už během dne potom odehrají recesistické akce připomínající předlistopadové Československo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premiér Jan Fischer

premiér Jan Fischer | Foto: Tomáš Adamec

Za posledními 20 lety se ohlédl i premiér Jan Fischer. Podle něj pozitiva převažují nad krátkodobými negativy.

"K posledním dvaceti rokům jsme někdy až příliš kritičtí. Někdy k tomu ale existuje i pádný důvod. Veřejnost má často vztek na něco, co nefunguje. Přesto, že se leccos nepovedlo, se česká společnost změnila nesmírně. Například co se týče chodu ekonomiky. Osobně jsem přesvědčen, že pozitiva převažují," řekl Fischer Radiožurnálu.

Oslavy pádu komunismu se v Česku odehrají v menším měřítku, než tomu bylo minulý týden v Německu, kam se při příležitosti jubilea pádu berlínské zdi sjeli státníci z celé Evropy i z USA. U nás stojí za oslavami hlavně různá občanská sdružení a soukromé iniciativy. Vláda ani Pražský hrad rozsáhlejší oficiální akce nechystají. Podle premiéra Jana Fischera by se podobné akce musely připravovat alespoň rok dopředu.

"Připravit akci, která by svým rozsahem připomínala tu v Německu, by se znamenalo začít s její přípravou nejméně rok dopředu. Není to alibi, ale takovou akci by musela připravovat už předchozí vláda," řekl Fischer Radiožurnálu.

Klaus pronese projev u Hlávkovy koleje

Současně si ČR připomene i události z listopadu 1939. Při této příležitosti pronese u Hlávkovy koleje slavnostní projev Prezident Republiky Václav Klaus. Právě v této vysokoškolské koleji působil jako místopředseda studentské samosprávy Jan Opletal, kterého při protiokupační demonstraci v roce 1939 postřelili nacisté.

Jeho pohřeb 15. listopadu se stal další masovou manifestací proti německé okupaci a reakcí pak bylo uzavření českých vysokých škol. Pro výstrahu bylo 17. listopadu 1939 devět studentů popraveno a víc než tisíc jich skončilo v koncentračním táboře.

17. listopad byl vyhlášen mezinárodním dnem studentstva a právě jeho připomínka o 50 let později odstartovala Sametovou revoluci a pád komunistické totality.

Veronika Malá, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme