Fischer řešil s Merkelovou silniční kontroly českých řidičů německou policií

Čeští řidiči si stěžují na časté kontroly ze strany německých policistů. Ti Čechy zastavují těsně za hranicemi, i když hraniční kontroly jinak na česko-německých hranicích už zmizely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jan Fischer (uprostřed) přichází na jednání vlády ČR | Foto: Tomáš Adamec

Někteří čeští politici mluví o šikaně – tak kontroly nedávno nazval předseda ODS Mirek Topolánek. Premiér Jan Fischer o kontrolách mluvil s šéfkou německé vlády Angelou Merkelovou.

„O stížnostech samozřejmě vím, považuji je za problém a informoval jsem o stavu německou kancléřku Merkelovou. Ta si vše vyslechla se vší pozorností a sdělila mi, že je připravena se na to zeptat a případně hledat řešení,“ řekl Fischer Radiožurnálu.

Řada českých řidičů se v posledních dvou letech musela podrobit tomu, co bavorská policie nazývá poeticky ,závojová kontrola'. Silniční prohlídky, při kterých se kromě osobních dokladů někdy odevzdávají i vzorky moči, vzbudily pobouření.

Šoférům vadí i to, že je kontrolují policisté v civilu bez uniformy. Začátkem března výhrady českých řidičů tlumočil v Berlíně ministr zahraničí Jan Kohout. Bavorské ministerstvo vnitra teď ale oznámilo, že závojové kontroly budou i napříště stejně časté a stejně důkladné.

V nejvážnějších případech se prý bavorská policie řidičům za nepříjemnosti omluvila. Policisté také od února při kontrolách rozdávají trojjazyčný leták, který prohlídku vysvětluje. Samotné kontroly ale potrvají i dál.

Lukáš Vincourek, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme