Fischer stále dluží za prezidentskou kampaň pět milionů korun, zaplatí prý do konce dubna

Asi pět milionů korun chybí Janu Fischerovi k doplacení jeho prezidentské kampaně. Vyplývá to z vyúčtování, které Fischer odevzdal Senátu. Podle šéfa jeho volebního týmu, kardiologa Jana Pirka, ale Fischer dluhy uhradí do konce dubna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hledá se prezident: Český rozhlas tráví den s Janem Fischerem. Na Filozofické fakultě v Olomouci | Foto: Filip Jandourek

„Během tohoto týdne tam přišlo přes dva miliony, další peníze mají přijít příští týden. Pan Fischer chce, aby byla celá kampaň tak transparentní jako doposud. Nechce uzavřít transparentní účet, chce ho nechat otevřený, aby bylo jasně vidět, od koho, kolik a kdy tam přišlo. Účet bude fungovat dál, dokud nebude všechno splaceno,“ slibuje Pirk.

Kolik přesně Fischer dluží nebylo dlouho jasné, Pirk však Českému rozhlasu potvrdil, že jde o částku kolem 5 milionů korun. Bývalý premiér úřednické vlády nechce říct, od koho peníze na splacení dluhů dostane. V tiskovém prohlášení pouze napsal, že má zajištěny prostředky ke splacení všech svých dluhů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dluzích Jana Fischera z prezidentské kampaně mluvil předseda jeho volebního týmu Jan Pirk a předseda občanského sdružení Naši politici Jiří Fiala

Jen v příštím týdnu mu prý mají přijít na jeho transparentní účet 3 miliony korun. S dodavateli je prý ale v kontaktu a s věřiteli je dohodnutý na splátkovém kalendáři.

Jan Fischer a Miloš Zeman jsou jediní dva z devíti prezidentských kandidátů, kteří skončili v minusu. Ostatní kandidáti hospodařili s přebytkem, i když většinou s nijak velkým. Podle zákona musí dát všichni uchazeči o Hrad zbylé peníze na charitu.

Například Jiřímu Dienstbierovi z ČSSD zbylo zhruba 800 korun, jeho protikandidátovi z ODS Přemyslu Sobotkovi tisíc korun a o něco lépe na tom byl třeba Vladimír Franz, který skončil v plusu 30 tisíc korun.

Zeman poslal vyúčtování své kampaně jako poslední. Dluží tři miliony korun

Číst článek

Senátní imunitní a mandátový výbor by teď měl účetnictví jednotlivých kandidátů kontrolovat. Senátoři z výboru se ale rozhodli, že si na prověrku hospodaření najmou auditorskou firmu. Většina členů má totiž právnické vzdělání, a není tak podle nich v jejich silách úkol zvládnout.

Auditorskou firmu vybere výbor výběrovým řízením a náklady zatím odhaduje na zhruba dva miliony korun. Výsledky hospodaření musí senátoři podle zákona předložit do půlky července.

Na hraně zákona

Vyúčtování převzal předseda senátního mandátového a imunitního výboru, senátor ODS Jiří Oberfalzer. Podle něj teď potrvá i týdny, než senátoři ve výboru účty kandidátů prověří. Už teď je však zřejmé, že Fischer i Zeman mohou mít potíže.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s dluhy prezidentských kandidátů mluvili předseda mandátového a imunitního výboru Senátu Jiří Oberfalzer a ústavní právník Jan Kysela

„Veškeré financování kampaně musí probíhat přes kandidátův účet. Od okamžiku vyhlášení výsledků voleb se 120 dnů nesmí s účtem nakládat a po vypršení této lhůty je vše, co na účtu zbude, kandidát povinen převést na dobročinné účely. Zákon nepočítal s tím, že by ještě po volbách probíhaly nějaké transakce,“ upozorňuje Oberfalzer.

Zeman a Fischer, kteří chtějí dluhy uhradit až v příštích týdnech, se tak podle něj pohybují na hraně zákona. „Musel by to hradit mimo ten účet, ale pak by zase nesplnil podmínku, že všechno financování kampaně má probíhat přes účet,“ vysvětluje senátor.

„Je to prostě nedomyšlená věc, na kterou se nemyslelo, když zákon vznikal. Budeme se s tím muset nějak vypořádat. Mandátový a imunitní výbor bude asi muset konstatovat, že to není zcela v souladu se zákonem a zohlednit tuto okolnost do nějaké novely,“ předpokládá Oberfalzer.

Vydávali peníze, které neměli

Podobně to vidí i odborník na ústavní právo Jan Kysela. „Mohli neporušit zákon za předpokladu, že by si počínali tak, jak předpokládali tvůrci zákona. To znamená, že budou mít výdaje na základě příjmů. Zatímco oni velmi často měli výdaje na základě předpokládaných příjmů, které pak nepřišly. Vydávali peníze, které ještě neměli,“ připomíná.

Zatímco v první fázi budou účty kandidátů posuzovat jen senátoři, v další by se mohly dostat až k městskému soudu. Tam by pak mohly kandidátům hrozit i sankce.

„Problém řízení před Městským soudem v Praze je, že jediní oprávnění navrhovatelé jsou prezidentští kandidáti. Muselo by to být tak, že jeden z prezidentských kandidátů žaluje jiného prezidentského kandidáta nebo úřadujícího prezidenta,“ vysvětluje právník.

Nepředpokládá však, že by se k tomu některý z kandidátů odhodlal. Kdyby však svého konkurenta zažalovali a uspěli, jedinou možnou sankcí by bylo odvedení 1,5násobku problematické částky do státního rozpočtu. Částka by šla z účtu kandidáta nebo by ji musel uhradit jeho volební výbor.

Jan Richter, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme