Fischer svým návrhem na složení vlády rozladil šéfy stran

Designovaný premiér Jan Fischer má hotovou sestavu nové úřednické vlády. O složení týmu svých spolupracovníků bude v pátek informovat prezidenta Václava Klause. Už ve čtvrtek s ním seznámil Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka. Šéfové ODS i ČSSD neskrývají své rozladění z některých nominací.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fischer

Jan Fischer | Foto: Tomáš Adamec

Premiér Fischer totiž v návrhu na složení vlády udělal některé překvapivé změny - ministrem průmyslu má být Milan Hovorka, ministrem financí Jaroslav Míl. Jediným zatím neobsazeným postem je ministerstvo životního prostředí.

Podle Mirka Topolánka Fischerův návrh nominací "naprosto neodpovídá politické dohodě, na jejímž základě byl jmenován premiérem." Přechodný kabinet musí podle šéfa ODS vycházet z dohody stran, jinak nemá šanci získat důvěru. Rozladění neskrývá ani lídr ČSSD Jiří Paroubek a požaduje další jednání. Předseda zelených Martin Bursík je "jednostranným krokem premiéra Fischera absolutně zaskočen."

Formování kabinetu se v poslední den zkomplikovalo

Formování úřednické vlády se v den, kdy měl být seznam ministrů dokončen, zkomplikovalo. Předmětem sporů se stala ministerská křesla, která měli původně zaujmout kandidáti lidovců. Podle zelených není obsazování těchto funkcí transparentní. Nelíbí se jim, že ČSSD přišla s dalším kandidátem na ministra kultury. Požádali proto designovaného premiéra Fischera, aby uspořádal schůzku se stranickými předsedy. Ten to ale odmítl - šéfové stran si to mají vyříkat mezi sebou.

Zelení chtěli na schůzce upřesnit kompetence politických stran při obsazování ministerstev. Nelíbí se jim, že Jan Fischer uvažuje o kandidátech ODS a ČSSD i na ta ministerská místa, která měli obsadit oni. "Tohle je proces, kde každý si hraje nějakou svou hru a jede to úplně živelným způsobem," tvrdí Martin Bursík.

"Tady jsou tři kandidáti tří politických stran - není ani zřejmé jakých - na ministra kultury. Jeden z nich bude podle všeho kandidátem KDU-ČSL, která se ovšem nepodílí na sestavení vlády. Tohle je na hlavu. Tento proces je potřebné zastavit, a jestli někdo ho může zastavit, tak je to premiér. On vlastně do této doby pasivně přijímal ty podklady a spíše fungoval jako šéf výběrové komise," řekl dnes šéf zelených.

Podle prvního místopředsedy SZ Ondřeje Lišky musí být jasné, která strana určí kandidáty na jednotlivá ministerstva - za ty pak totiž ponese i politickou odpovědnost. Pokud se podmínky jednání o nové vládě nezmění, zelení odstoupí od původní dohody a překlenovací vládu ve sněmovně nepodpoří.

Premiér Fischer žádost zelených o schůzku předsedů odmítl. Politici by si podle něj měli věc vyřešit sami. V případě, že se straničtí lídři nedomluví a zelení od dohody politických stran odstoupí, počítá designovaný premiér s tím, že na obsazení uvolněného křesla ministra životního prostředí se dohodnou představitelé ODS a ČSSD.

Podle 1. místopředsedy Občanské demokratické strany Davida Vodrážky by ani v takovém případě ale nešlo o vládu jen těchto dvou stran. "Ona by ani nebyla a není na půdorysu ODS - ČSSD, je to úřednická vláda pana premiéra Fischera. Pro nás jsou prioritou předčasné volby. Čili já si myslím, že i kdyby zelení nakrásně z něčeho takového vycouvali, že by to problém nebyl."

Požadavky Strany zelených na místa v nové vládě jsou nepřijatelné pro předsedu sociální demokracie Jiřího Paroubka. Šéf Lidového domu řekl, že je ochotný přistoupit na kompromis, požadavky Martina Bursíka jsou ale podle něj nepřiměřené. Předseda zelených by měl přestat podle Paroubka vydírat.

"Včera jsem panu předsedovi ODS Topolánkovi řekl, že jsem ochoten přistoupit i na to, aby Strana zelených měla možnost obsadit svým nominantem ministerstvo pro lidská práva. Prosím, na tento kompromis jsem byl ochoten jít. Ale myslím si, že další, naprosto nepřiměřené požadavky nejsem ochoten přijmout," prohlásil Paroubek.

Podle původní dohody čtyř parlamentních stran, na které se podíleli i lidovci, měly strany dosavadní koalice navrhnout do vlády osm kandidátů a ČSSD sedm. Následným odstoupením KDU-ČSL se však stala situace nepřehlednou.

Zelení a ODS nominovali kromě dvou kandidátů na kulturu dvojici také na ministerstvo školství. Předseda ČSSD Jiří Paroubek současně tvrdí, že jedno z uvolněných míst by mělo patřit sociální demokracii. Nabídl proto na post ministra kultury ředitele České filharmonie Václava Riedlbaucha.

O vládní krizi si můžete také přečíst:
První nominovanou kandidátkou do nové vlády je Dana Jurásková
Další ministerští kandidáti představili premiérovi své priority
Premiér Fischer jednal s dalšími kandidáty na ministry v nové vládě
Jan Fischer zahájil sérii schůzek s kandidáty na ministry úřednické vlády
M. Pecina pro Radiožurnál: Můj úkol na ministerstvu musí mít smysl
Seznam kandidátů na ministry úřednické vlády je kompletní
ČSSD předala premiéru Fischerovi jména svých kandidátů na ministry
Čunek: Lidovci budou od 9. května v opozici
Vláda schválila zákon, který by měl zkrátit funkční období sněmovny
Prezident V. Klaus jmenoval J. Fischera premiérem
Několik lidoveckých poslanců podepsalo dohodu o vládě
Přechodná vláda vedená Janem Fischerem, lidovci se nezúčastní
Mirek Topolánek: Nedám se vydírat
Topolánek a Paroubek se dohodli na předčasných volbách
Sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Mirka Topolánka

Marika Táborská, Veronika Malá, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme