Fischer: Vláda dá Akademii věd víc peněz než původně plánovala

Vláda dá příští rok Akademii věd o půl miliardy korun víc než původně plánovala Prostředky půjdou z rozpočtové kapitoly na vědu a výzkum. Premiér Jan Fischer se na tom dohodl s předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fischer a Jiří Drahoš

Jan Fischer a Jiří Drahoš | Zdroj: ČTK

Vědecká obec byla nespokojena s původním záměrem vlády omezit rozpočet Akademie věd z letošních 5,88 miliardy na 4,92 miliardy. Vláda nakonec dá příští rok této instituci specializující se hlavně na základní výzkum o půl miliardy víc. Premiér Jan Fischer považuje výsledek dnešního jednání za kompromis.

"Jsme připraveni posílit částku, která bude směřovat do Akademie věd, zhruba někde kolem půl miliardy korun. To je v zásadě výsledek dnešní debaty, nelehké, složité - nečekali jsme jinou -, ale v zásadě velmi věcné a rozumné," řekl po schůzce premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Fischer o navýšení částky pro Akademii věd

Za akceptovatelný kompromis považuje slíbenou půlmiliardu navíc i předseda Akademie Jiří Drahoš. "Ta částka se ještě bude upřesňovat, ale v zásadě jsem s výsledkem jednání spokojen."

Podle něj Akademie bude muset šetřit, nebude ale nutné propouštět vědecké pracovníky. "Pracujeme na té nouzové - deficitní - variantě rozpočtu. Určitě se ji budeme snažit ustát zejména z financí na provoz, na stavby, na údržbu či na přístroje. Prostě nebudeme schopni koupit tolik přístrojů, nebudeme schopni ufinancovat některé investiční věci. Ale beru to pořád jako lepší, než začít bez jakéhokoliv rozmýšlení a evalvace propouštět lidi," uvedl Drahoš.

Vláda do konce srpna uspořádá kulatý stůl s představiteli vědecké obce. Měl by řešit způsob, jak měřit a hodnotit úspěšnost výzkumu. "Chceme, aby žádné téma nebylo tabu. Chceme se bavit o výzkumu základním, aplikovaném, o výzkumu, který se provádí v prostorách Akademie věd, na vysokých školách," uvedl Fischer. Teprve podle výsledků této debaty budou stanoveny státní příspěvky pro Akademii věd na roky 2011 a 2012.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Jiřím Drahošem pro Rádio česko

Přečtěte si také:
Předseda AV se sejde s premiérem kvůli změnám ve financování vědy
Akademici protestovali proti změnám ve financování vědy

Marika Táborská, Katka Brezovská, Zbyněk Zykmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme