Fischerovi volební poradci se distancují od jeho podpory Miloši Zemanovi

Většina poradců, kteří pomáhali neúspěšnému kandidátovi na prezidenta Janu Fischerovi s předvolební kampaní, se před závěrečným duelem o Hrad rozhodla podpořit Karla Schwarzenberga z TOP 09. Názorově se tak rozešli s Fischerem, který se včera nepřímo vyslovil ve prospěch bývalého premiéra Miloše Zemana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentský kandidát Jan Fischer

Prezidentský kandidát Jan Fischer | Zdroj: ČTK

Fischerovo prohlášení překvapilo například známého kardiologa Jana Pirka, který byl výraznou tváří jeho předvolební kampaně. Prohlásil, že on sám se chystá volit Schwarzenberga, přestože výhrady má k oběma kandidátům.

Schwarzenberg by podle něj měl by být o deset let mladší, na Zemanovi mu zase vadí vtipné průpovídky ponižující ostatní lidi.

„My všichni, kteří jsme byli příznivci pana Fischera, nejsme vázáni žádnou vnitrostranickou disciplínou. My jsme demokratický spolek, který si skutečně myslí, že nejlepším kandidátem by byl pan Fischer, ale když většina lidí rozhodla jinak, tak jsme se museli k někomu přiklonit,“ vysvětlil Pirk.

Další z Fischerových odborných poradců, kteří se před druhým kolem voleb postavili za Karla Schwarzenberga a doporučili totéž i voličům, jsou například sociolog Petr Matějů, právnička Hana Marvanová nebo ústavní právník Jan Wintr.

Bezpečnostní odborník Andor Šándor se na rozdíl od svých kolegů z poradního týmu zdržel prohlášení. Neví prý, koho bude volit, nemůže proto doporučit žádné jméno.

Naopak Miloše Zemana dnes v prezidentské volbě podpořil Český svaz bojovníků za svobodu. Bývalému premiérovi věří i sázkaři, jeden z nich na Zemanovo vítězství vsadil milion korun.

Voličům Fischer neradil

Jan Fischer ve svém včerejším prohlášení označil Miloše Zemana za kandidáta, jehož názory jsou jasné, dlouhodobě známé a který se nebojí nést za působení ve vládě svou kůži na trh.

Karla Schwarzenberga oproti tomu kritizoval za výroky o Benešových dekretech a za výzvy, aby v prvním kole nezávislí kandidáti odstoupili v jeho prospěch.

Svým voličům přesto Fischer žádné rady, pro koho hlasovat, nedal. V prohlášení napsal, že sám volit půjde, a to z pocitu odpovědnosti za budoucnost země.

Jaroslava Malínská, Jana Zemanová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme