Fischerovy nejasné účty mohou být hlavní překážkou pro vyslovení důvěry Rusnokově vládě

Jan Fischer by se mohl stát důvodem, proč by sněmovní strany nemusely podpořit Rusnokovu vládu. Rekordně rychlé splacení dluhu nového ministra financí se nelíbí ČSSD, KSČM, VV ani LIDEM. ODS a TOP 09 nechtějí kabinet premiéra Jiřího Rusnoka podpořit z principu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Designovaný premiér Jiří Rusnok oznámil, že se v jeho vládě stane ministrem financí a místopředsedou vlády Jan Fischer

Designovaný premiér Jiří Rusnok oznámil, že se v jeho vládě stane ministrem financí a místopředsedou vlády Jan Fischer | Zdroj: ČTK

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se odmítl setkat s Janem Fischerem, který mu chtěl vysvětlit původ peněz určených na splacení dluhu.

Sobotka si totiž nemyslí, že by schůzka problém vyřešila. Navíc trvá na tom, že nový ministr by měl takovou věc vysvětlit veřejně. Závažnější podle šéfa ČSSD je ale to, že Jan Fischer vede od chvíle, kdy se stal šéfem resortu, finančně-analytický odbor ministerstva. Ten má bojovat proti praní špinavých peněz.

„Dostal se do střetu zájmů a podle mého názoru ten střet zájmů, pokud je podezření týkající se financování jeho prezidentské kampaně, může vyřešit jediným způsobem. V tom mu nikdo nepomůže. Musí rezignovat na funkci ministra financí,“ říká Bohuslav Sobotka.

Vedení ČSSD ale není ohledně podpory Rusnokovy vlády jednotné. Místopředseda strany Michal Hašek před několika dny připustil, že pokud pravice nepodpoří rozpuštění sněmovny, měla by ČSSD podporu Rusnokovy vlády zvážit. Stejně se vyjádřil další místopředseda strany Milan Chovanec.

ODS ani TOP 09 novou vládu nepodpoří. Podle místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové je potíž v tom, že nová vláda vznikla proti vůli Poslanecké sněmovny. „Je to problém vzniku vlády mimo Poslaneckou sněmovnu, protože tak, jak vznikla Fischerova nebo Tošovského vláda, to byly vlády, které vznikly na půdě sněmovny, na principu odvozeného z voleb,“ připomíná Langšádlová.

Fischerovo rychlé splacení dluhů se nezdá ani KSČM, Věcem veřejným a LIDEM. Podle předsedy KSČM Pavla Kováčika je řešení na premiérovi Jiřím Rusnokovi. „My se budeme pana premiéra ptát, jakým způsobem bude tu situaci řešit, protože nám připadá, že takovýto náhlý přírůstek finančních prostředků na volebním fondu je poněkud podivný,“ vysvětlil Kováčik. Také VV požadují po novém ministrovi financí vysvětlení.

Zázraně rychlé uhrazení dluhů

Jan Fischer měl dlouhodobé problémy splatit dluhy za svou neúspěšnou prezidentskou kampaň. Několik měsíců nedostal žádnou vyšší sumu. Krátce poté, co se o něm začalo mluvit jako o budoucím ministrovi financí, mu začaly na účet přicházet peníze – za jediný týden dostal před pět milionů korun.

Na Fischerově účtu se například objevily dva miliony korun od obchodníka Davida Sivora, jedním milionem přispěl právník Daniel Paľko z firmy BSP Lawyer Partners, která je známá především vymáháním dluhů. 980 tisíc korun zaplatil Štefan Havlík.

Skoro čtyři miliony korun v hotovosti přinesl do banky podnikatel Ladislav Dráb, pro jehož energetickou skupinu CE Group Fischer donedávna pracoval. Jan Fischer tak během několika dnů splatil všechny dluhy po prezidentské kampani, i když s několikaměsíčním zpožděním.

Květa Moravcová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme