Fischerův překlenovací kabinet má za sebou rok vládnutí

Úřednický kabinet Jana Fischera vládne Česku právě rok. V sobotu si připomene den, kdy ji na Pražském hradě jmenoval prezident republiky Václav Klaus. Původně měli noví nepolitičtí ministři úřadovat jen do předčasných voleb v říjnu. Všechno je ale jinak a Fischerův tým slouží dál.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jan Fischer (uprostřed) přichází na jednání vlády

Premiér Jan Fischer (uprostřed) přichází na jednání vlády | Foto: Tomáš Adamec

Jan Fischer byl jmenován premiérem 8. dubna 2009 a o měsíc později bylo uvedeno do funkce i 16 nových ministrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za rokem vlády Jana Fischera se ohlédla redaktorka Radiožurnálu Věra Masopustová

Nový předseda vlády převzal agendu od svého předchůdce Mirka Topolánka bez větších problémů.

„Potvrzují, že předání mezi vládami je hladké, korektní a velmi produktivní,“ řekl tehdy Fischer.

Popularita úřednické kabinetu se projevila jen pár dní pro jeho nástupu a vydržela doposud. Jan Fischer je nejoblíbenějším předsedou vlády za posledních 20 let a jeho ministrům věří polovina obyvatel republiky.

Podle šéfa společnosti STEM Jana Hartla je jejich úspěch dán tím, že Češi nevěří politikům a naopak vzhlíží k odborníkům.

“Bezesporu tady hrají roli i osobní kvality jednotlivých ministrů, schopnost premiéra Fischera uřídit vládu v nelehké situaci a také schopnost otevřeně a srozumitelně komunikovat činnost vlády veřejnosti. To je velmi důležité, řada politiků na to zapomíná. Řekl bych, že to je Fischerova specifická zásluha,“ doplnil Hartl.

Kabinet se nevyhnul výměnám ministrů

Kabinet během roku doznal řady změn. Ministr pro evropské záležitosti Štefan Fülle se stal eurokomisařem a vystřídal ho Juraj Chmiel. Tým ministrů doplnil Pavel Zářecký jako šéf legislativní rady vlády a ministra životního prostředí Ladislava Mika nahradil Jan Dusík. Ten nedávno uvolnil křeslo Rut Bízkové, která je tak ve Fischerově vládě už třetí jmenovanou šéfkou resortu.

Mandát Bízkové by měl trvat jen pár týdnů, což ostatně při jejím uvedení do funkce komentoval i prezident Václav Klaus: „Vím, že je to funkce nelehká. Zanechat po sobě nějakou viditelnou stopu za období předpokládaných šesti týdnů bude nepochybně obtížné.“

Michale Kocáb, jediný člen kabinetu, který přešel z Topolánkovy vlády do Fischerovy, se z ministra pro menšiny a lidská práva stal v této oblasti vládním zmocněncem.

I když zatím není jasné, kdy překlenovací vládě skončí mandát, Jan Fischer už má o budoucím působení jasno. Nebude se vracet do své pražské kanceláře na Českém statistickém úřadu, jak před rokem tvrdil, ale zamíří do Londýna na post viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Úřadu se má ujmout v září.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme