Fišer povolí noční lety záchranářů na Moravě

Soukromí provozovatelé letecké záchranné služby budou moci svými vrtulníky převážet pacienty i v noci. Ministerstvo zdravotnictví změnilo dohodu, podle které mohli od 1. ledna létat pouze od úsvitu do soumraku, v noci měly nemocné převážet helikoptéry armády a policie. Pokud smlouvu soukromí provozovatelé podepíší, obnovení nočních letů již nebude nic bránit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bo-105  v noci

Bo-105 v noci | Foto: Policie ČR

Šéf resortu Bohumil Fišer už v pondělí přiznal, že pochybili úředníci, kteří smlouvu připravovali. Ministr novou smlouvu o provozu nočních leteckých záchranných služeb podepsal, ale o problému, který to na Moravě způsobilo prý nevěděl. Po ministerských expertech prý chtěl, aby připravili smlouvu tak stejnou jako loni. Když ji v prosinci podepisoval nevšiml si, že se něco změnilo.

Viníky však Fišer nijak postihnout nechce. "Určitá chyba to byla, ale vyvozovat důsledky není tak jednoduché. Expertů, kteří tomu rozumí, není v republice tolik, abychom si mohli vybírat. Byla to do jisté míry chyba našich úředníků," uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Fišer přiznává chybu úředníků

Nyní probíhají jednání s provozovateli letecké záchranné služby o tom, kdy vrtulníky vzlétnou. Podle ministra Fišera se jedná o technický problém, který by měl být vyřešen do konce týdne. "Záleží na tom, jestli finanční požadavky nebudou příliš vysoké, protože naše letecká záchranná služba má jednu z nejhustějších sítí jednotlivých stanic na světě, takže musíme také šetřit," uvedl Fišer. "Na 99 procent věřím, že do konce týdne bude v Olomouci létat v noci letecká záchranná služba," dodal.

Ministerská chyba způsobila i konkrétní případy ohrožení lidských životů. Například muž ze Štenberka na Olomoucku, kterého v noci postihl infarkt, museli lékaři složitě převážet sanitkou do Brna, protože infarkt jej totiž postihl ještě před svítáním. O něco později, když už vyšlo slunce, postihl infarkt dalšího muže z Olomouce. V té době už lékaři mohli použít vrtulník a v Brně se tak ocitl zásluhou letecké službě dříve než první pacient.

Ministrovo požehnání dostane olomoucká stanice a bude mít non stop službu pro všechny moravské kraje, Vysočinu i část východních Čech. Šéf Olomoucké záchranky Michal Fišer si myslí, že nebude problém takové území zajistit. S tím ale úplně nesouhlasí ostravští záchranáři a politikové. Řešení označují za nesystémové. Tvrdí, že ministerstvo by mělo opravit smlouvy se všemi vlastníky vrtulníků, aby mohly být i přes noc k dispozici všechny stanice. Dá se tedy očekávat. že o letecké záchranné službě na Moravě ještě hodně uslyšíme.

Podle rozhodnutí ministerstva mohly podle nové smlouvy noční záchranné lety provozovat pouze helikoptéry armády a policie. Jejich nejbližší letecká základna pro území Moravy je v Hradci Králové. Olomoucká letecká služba, která převážela pacienty například i do Ostravy nebo Brna, má přitom od poloviny roku 1999 na kontě přes 200 nočních zásahů. Vrtulníky převážejí především pacienty s infarkty, vážnými poraněními a novorozence v ohrožení života.

Helena Šulcová, Marie Hovadíková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme