Fišer slíbil zdravotníkům další tři miliardy na mzdy

Na růst hrubých platů zdravotníků uvolní ministerstvo zdravotnictví další asi tři miliardy korun. Uvedl to po jednání s ministrem zdravotnictví Bohumilem Fišerem šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger. Od kdy a o kolik procent mzdy vzrostou, by mělo určit dnešní jednání představitelů odborových svazů rozpočtových a příspěvkových organizací s ministrem práce a sociálních věcí Vladimírem Špidlou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: Armáda ČR

"S panem ministrem Fišerem jsme se domluvili na tom, že by bylo možné z objemu prostředků, které jsou ve zdravotním pojištění, poté co se odečtou položky, z kterých se dohodne celá rozpočtová a příspěvková sféra, že by se mohly dát do platů zdravotníků," řekl Radiožurnálu Schlanger.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Schlanger: Zvýšení platů ve zdravotnictví

Podle Schlangera ministr požadavky zdravotníků považuje za reálné. Pokud se odborům podaří úspěšně uzavřít platová jednání s vládou, jsou připraveny odvolat stávkovou pohotovost, kterou vyhlásily v listopadu.

Růst mezd o osm a mzdových tarifů o deset procent mělo státním zaměstnancům zajistit sedm a půl miliardy korun. Pozměněný státní rozpočet ale počítá se sumou o miliardu a půl nižší. Vláda proto odložila zvýšení platů až na duben. Státní zaměstnanci však na vyšších platech, které jim vláda slíbila už od nového roku, trvají a hrozí kvůli tomu stávkou.

Jaroslav Hausdor, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme