Fišer slíbil zdravotníkům další tři miliardy na mzdy

Na růst hrubých platů zdravotníků uvolní ministerstvo zdravotnictví další asi tři miliardy korun. Uvedl to po jednání s ministrem zdravotnictví Bohumilem Fišerem šéf zdravotnických odborů Jiří Schlanger. Od kdy a o kolik procent mzdy vzrostou, by mělo určit dnešní jednání představitelů odborových svazů rozpočtových a příspěvkových organizací s ministrem práce a sociálních věcí Vladimírem Špidlou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: Armáda ČR

"S panem ministrem Fišerem jsme se domluvili na tom, že by bylo možné z objemu prostředků, které jsou ve zdravotním pojištění, poté co se odečtou položky, z kterých se dohodne celá rozpočtová a příspěvková sféra, že by se mohly dát do platů zdravotníků," řekl Radiožurnálu Schlanger.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Schlanger: Zvýšení platů ve zdravotnictví

Podle Schlangera ministr požadavky zdravotníků považuje za reálné. Pokud se odborům podaří úspěšně uzavřít platová jednání s vládou, jsou připraveny odvolat stávkovou pohotovost, kterou vyhlásily v listopadu.

Růst mezd o osm a mzdových tarifů o deset procent mělo státním zaměstnancům zajistit sedm a půl miliardy korun. Pozměněný státní rozpočet ale počítá se sumou o miliardu a půl nižší. Vláda proto odložila zvýšení platů až na duben. Státní zaměstnanci však na vyšších platech, které jim vláda slíbila už od nového roku, trvají a hrozí kvůli tomu stávkou.

Jaroslav Hausdor, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme