FOD se bojí o Klokánky, snížení dotací může znamenat likvidaci

Fond ohrožených dětí se bojí o své Klokánky, které mají od poloviny příštího roku dostat méně peněz. Novela zákona o sociálně právní ochraně dětí totiž mění priority péče o ohrožené děti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova zařízení Fondu ohrožených dětí Klokánek v Brně-Líšni | Foto: Alena Podlucká

Na prvním místě má být podpora ohrožených rodin, významně se má posílit i pěstounská péče. Na pobytová zařízení tak zbude méně. A právě Klokánky tyto změny už v červenci tohoto roku pocítí nejvíc.

Litoměřický Klokánek patří k sedmnácti zařízením se střídavou péčí, které Fond ohrožených dětí v České republice provozuje. V pěti bytech tu s tetami, které se u nich střídají po týdnu, momentálně žije dvacet dětí, které mají přes svůj věk už hodně za sebou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co bude znamenat snížení dotací pro Klokánky, zkoumala reportérka Radiožurnálu Věra Masopustová

„Máme tady od nula do osmnácti s tím, že nejmladší je teď rok a půl Mireček a nejstarší je patnáctiletá dívka,“ popisuje situaci vedoucí litoměřického Klokánku Ivana Prudičová a pokračuje:

„Máme pořád plno. Dneska jsme museli odmítnout tři děti. V pátek jsme odmítali dvě děti. Potřebovali bychom být nafukovací.“

Většina dětí přichází do Klokánku pouze v tom, co má aktuálně na sobě. Úkolem Klokánku je nejen obléknout, ale poskytnout jim i školní potřeby, hračky, sportovní potřeby a lékařské ošetření.

Pokud je dítě do Klokánku svěřeno na soudní rozhodnutí či na žádost Péče o děti, je vše hrazeno z dávek, které vyplácí stát. Jsou bohužel menší než dávky na děti v dětských domovech.

Proto se Klokánky snaží o dofinancování ze sponzorských darů, které investují zejména do úpravy prostředí či koupě nábytku.

Klokánek | Foto: www.fod.cz/klokanek

I v litoměřickém Klokánku se bojí, co s nimi bude dál. Podle novely zákona o sociálně právní ochraně dětí se má příspěvek na dítě v Klokánku snížit o jedenáct procent. To je podle vedení fondu ohrožených dětí likvidační.

Za druhou stranu, tedy ministerstvo práce a sociálních věcí, říká ředitel Odboru rodiny a dávkových systémů Miloslav Macela, že smyslem novely likvidace Klokánků není.

„Cílem tohoto zákona je, aby tato zařízení dostala určitá pravidla činnosti. Jde nám o to, aby ta péče byla co nejkvalitnější. Zároveň dochází i k určitým změnám i ve financování, protože náklady na tato zařízení se za poslední čtyři roky ztrojnásobily.“

Miroslav Macela také zdůrazňuje, že bohužel ve stejnou dobu nedošlo k úbytku dětí v ústavní péči: „Takže tato zařízení v tuto chvíli neplní alternativu k ústavní péči a my bychom rádi, aby ji plnit začaly a aby více pracovaly s rodinami a více pracovaly na návratu dětí do rodinného prostředí.“

Klokánky by tedy ze systému péče o ohrožené děti zmizet neměly. Dětí, které akutní pomoc potřebují, totiž neubývá. Spíše naopak.

Věra Pfeifferová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme