Foglová má vysvětlit okolnosti půjčky, kterou její firma kdysi poskytla ODS

Ředitelka Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Foglová má na výzvu Platformy evropské paměti a svědomí vysvětlit, kde se v její teprve začínající firmě vzalo dost peněz na to, aby mohla poskytnout ODS mnohamilionovou půjčku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová šéfka ÚSTR Pavla Foglová | Foto: Filip Jandourek

Foglová byla spolumajitelkou společnosti, která měla v roce 1996 půjčit ODS na nízký úrok 20 milionů korun. Podle ředitelky platformy Neely Winkelmanové má šéfka ÚSTR do 24 hodin odpovědět na otázky, které souvisejí s jejím podnikáním.

„Odkud se ty peníze vzaly po tak krátkém fungování takto malé firmy, která se měla zabývat reklamní činností, kde vzala 20 milionů, jestli to byly čisté peníze, jestli byly zdaněné, jestli to byl zisk po zdanění,“ přiblížila Winkelmanová, na co chce znát platforma odpovědi.

Ředitelka ÚSTR chce odvolat další lidi. Několik zaměstnanců vyhlásilo stávkovou pohotovost

Číst článek

Její otázky Foglovou překvapily. Prostřednictvím mluvčího ústavu Pavla Ryjáčka vzkázala, že šlo o podnikání jejího bývalého manžela, které tehdy nesledovala. Výzva platformy podle ní působí jako shánění kompromitujících materiálů.

„Prověřeno to není, dokumentováno to není. To by musela vyšetřovat kriminální policie, která by musela předložit nějaké výsledky, a pak by musel proběhnout soud, a ten by musel vynést nějaký závěr. Tohle je úplný blázinec,“ prohlásil Ryjáček.

Výzva platformy následovala poté, co pracovníci ÚSTR nespokojení s personálními změnami, které provádí nová ředitelka, vyhlásili stávkovou pohotovost.

Lucie Husárová 1, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme